Öğretmen Diyarı

MEB KADROLARINDA GÖREV YAPMAK KİMLERE AVANTAJ SAĞLAR?

Devlet memuriyetine girenler, görev alacakları hizmet sınıfına, kadroya, yere veya kuruma göre memuriyete daha avantajlı da başlayabilmektedirler. Bu şekilde memuriyete avantajlı başlayanlar arasında Milli Eğitim Bakanlığına ait kadrolarda görev alan bazı memurlar da yer almaktadır.

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, memuriyete girmeden önce veya memuriyetten ayrıldıktan sonra serbest olarak ya da özel iş yerlerinde çalışmak suretiyle geçirilen bazı süreler, memurların kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin belirlenmesinde değerlendirilmektedir.

 

Özel sektörde geçen hizmetleri değerlendirilebilen memurlar arasında, Milli Eğitim Bakanlığına ait kadrolarda görev alan bazı memurlar da bulunmaktadır.

 

MEB personelinden hangilerinin özel sektör hizmeti değerlendirilir?

 

Memuriyete girmeden önce ya da memuriyetten ayrılarak özel okullarda öğretmen veya yönetici olarak çalışmış olanların, Milli Eğitim Bakanlığına ait herhangi bir kadroda görev almaları durumunda, özel okullarda geçirmiş oldukları bu sürelerin 2/3’ü memuriyette geçmiş sayılmaktadır.

 

MEB dışındaki kurumlarda Devlet memuru kadrolarında görev alanlar ise bu haktan yararlanamamaktadır.

 

Değerlendirilen hizmet süreleri

 

MEB’de hangi hizmet sınıfında ya da kadroda olduklarına bakılmaksızın, MEB’de Devlet memuru olarak çalışan personelin tümü için, özel okullarda öğretmen veya yönetici olarak geçirilen süreler değerlendirilmektedir.

 

Özel okullarda geçen toplam hizmet süresinin 2/3’ü ilgililer için memuriyette geçmiş gibi sayılmakta ve bu hizmet süresinin her yılı için bir kademe ilerlemesi ve her üç yılı için bir derece yükselmesi yapılmak suretiyle, kazanılmış hak aylık derece/kademelerine eklenmektedir.

 

Ancak, Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilecek özel sektör hizmeti 12 yılı aşamayacağından, MEB personelinin değerlendirilebilecek özel sektör hizmet süresi ne kadar olursa olsun, bu sürelerin 2/3’ünün 12 yılı aşan kısmı değerlendirmeye alınmayacaktır.

kaynak: "memurunyeri.com" 

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim