Öğretmen Diyarı

MEB'in rotasyon planı. Hangi öğretmenler rotasyona uğrar
 Geçen sene rafa kaldırılan rotasyon planı tekrar gündemde. hangi öğretmen rotasyona tabi Kimler rotasyon planına tabi tutulacak? Kaç öğretmen yer değiştirecek? Tercih işlemleri ne zaman yapılacak? İşte tumhaberler.com da yer alan açıklamalar
MEB geçen yıl seçim dolayısıyla ertelediği rotasyon uygulamasını İsmet Yılmaz’ın bakanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte tekrar gündemine aldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmış olduğu yeni düzenlemeye göre 3 yıl içinde 500 bin öğretmenin yeri değiştirilecek.Rotasyon adı verilen uygulamanın ilk etapta kurumda veya eğitim bölgesinde 10 yılını dolduran öğretmenleri kapsayacağı belirtildi. İlk olarak bir şehirde ya da bölgede 10 yılını doldurmuş öğretmenlerin tayinleri yapılacak. 10 yılını dolduranların ardından 8 yıl aynı bölgede görev yapmış öğretmenler rotasyona uğrayacak.Uygulamanın ayrıntıları da bellli oldu. 
 
MEB’in hazırladığı ve bu ayın sonuna kadar yürürlüğe konulması beklenen yönetmeliğe göre, ilk etapta çalıştığı kurumda veya eğitim bölgesinde (valiliklerin belirlediği il ve ilçe grupları) 10 yılını dolduran öğretmenler rotasyona tabi tutulacak.
 
 Uygulama, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında başlayacak olup 2017-2018 döneminde 8 yılını, 2018-2019’da da 6 yılını dolduran eğitimciler zorunlu tayine maruz kalacak.
 
 İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, ve Vefa Lisesi gibi önemli okullarda görev alan öğretmenler de rotasyona uğrayacak.
 
 Bahsedilen öğretmenlerin tümünün ataması doğrudan milli eğitim bakanı tarafından yapılacak.
 
 Yeni uygulama geçen seneye göre daha kapsamlı olacak, yüz binlerce öğretmen etkilenecek. 
 
 10 yılını doldurduğu halde ilkokullarda ara sınıf okutan sınıf öğretmenlerinin rotasyonu ise ertelenecek. Bu öğretmenler sınıflarını mezun ettikten sonra gönderilecek.
 
Rotasyon Tercihleri 2017 Temmuz'da 
 
 Rotasyona uğrayacak öğretmenlerin tayin tercihleri temmuz ayında alınacak.
 Öğretmenlere 40 tercih hakkı verilecek.
 Çalıştıkları illerden tercih yapamayacaklar.
 Geçen yıl gündeme gelen rotasyon uygulamasında bir öğretmen, çalıştığı il içinde başka bir okula tayin isteyebiliyordu. Yeni taslağa göre mecburi olarak il dışı tayine tabi tutulacaklar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mikdat 2 yıl önce

Uydur uydur yaz

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim