Öğretmen Diyarı

MEB İÇİN ALARM VEREN ANKET SONUCU!

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaları genel anlamda tartışılmaya devam ediyor. MEB merkez teşkilatında Ömer Dinçer’le başlayan imha, taşra yöneticilerinin görevden alınması, eğitim kurumu yöneticilerinin kadrolarının yok edilmesi, öğretmen atamalarında yaşanan sorunlar ve belirsizlikler, öğretmenlerin itibarlarının zayıflaması, sık sık değişen merkezi sınav sistemleri ve buna benzer birçok konuda çok büyük memnuniyetsizlik var.

 

Genel anlamıyla dışarıdan görüntü MEB’in iyi idare edilemediği ve eğitim sisteminin büyük bir girdaba doğru gittiğidir.

 

Biz de siz değerli okurlarımızın genel gidişatla ilgili görüşünüzü almak istedik. Düzenlediğimiz ankette ‘AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusunu sorduk. Buradaki amacımız genel anlamıyla bir kanaate ulaşmaktı. Doğrusunu söylemek gerekirse bu anketi düzenlemeye başlamadan önce sonucuyla ilgili bir tahminde bulunmak zor da değildi.

 

Sonuçta anketimize 13.708 gibi rekor bir katılım oldu. Katılanlardan 1.824’ü ‘Eğitim politikaları çok başarılıdır’, 1.251’i ‘Değişen bir şey olmamıştır’, 10.633’ ise ‘Eğitim geriye götürülmüştür’ şeklinde görüş beyan ettiler.

 

Kuşkusuz bu tür anketlerde çıkan sonuçlar için ‘kesinlikle doğrudur’ şeklinde bir yargıya ulaşmak mümkün değildir. Bununla birlikte bu sonuçları bütün bütün görmezden gelmek de kafayı kuma gömmek olur. Anketimize Katılanların %78’inin eğitimin mevcut hükumet döneminde geriye götürüldüğü yolunda görüş belirtmesi ve sitemizin ziyaretçilerinin de önemli ölçüde eğitimcilerden oluşuyor olması MEB’i bir kez daha muhasebe yapmaya yöneltmelidir.

 

Bu büyük memnuniyetsizlik ve neredeyse ‘umut kesmişlik’ hali sürdürülebilir değildir.

 

MEB’in adil, rasyonel, kuşatıcı, liyakate uyan ve kurumsal bir yapıya derhal kavuşması ülkemiz adına çok ciddi bir gerekliliktir.

 

İşte anket sonucumuz:

PERSONELMEBHABER.NET


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim