Öğretmen Diyarı

MEB Engelli Öğretmen Atamasına Sıcak Bakmıyor Mu?
Geçtiğimiz aylarda yapılan 1500 engelli öğretmen atamasında 200 boş kontenjan oluşmuş. Bununla birlikte 150 kadar engelli öğretmen atanamamıştı. Geriye kalan 200 boş kontenjan için ek atama taleplerinin gerçekleşmesi hususunda engelli öğretmenler geçtiğimiz Mayıs ayının başında açlık eylemine gideceklerdi. Ancak Engelli Konfederasyonu Başkanı Sayın Turhan İÇLİ ile Engelli Öğretmenler Platformu adına Erhan Dinçer’in MEB ile yazışmaları neticesinde MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN engelli öğretmenlerin açlık eylemine girmelerini durdurmuştu. Engelli öğretmenlere randevu verip makamında kabul etmişti.

Engelli öğretmen adayları Sayın Müsteşarla görüşme yaptıkları için memnunlar çünkü sorunlarıyla büyük bir hassasiyet içinde ilgilendiklerini belirtiyorlar.  Engelli öğretmenlerin mağduriyetinin nasıl en aza indirilecekleri hususunda çalışmalar yapıldığı ve Mayıs ayının son haftasında atanamamış engelli öğretmenlere  yeniden bir atama için ilana çıkacakları bilgisi verildiği ifade ediliyor. Hatta normal öğretmen atamasında oluşacak norm açığında da engelli öğretmen ataması hususunda kullanacakları dile getirilmiştir.

Engelli öğretmen adayları,  Sayın Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN ve Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM'e teşekkürlerini iletiyorlar ancak şu tarih itibariyle engelli öğretmen ataması ilanının yayımlanmamasından dolayı üzgünler.

SON GELİŞME: Milli Eğitim Komisyonunda Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ engelli öğretmen atamasıyla ilgili açıklama yaparak atamaya sıcak bakmadığını gösterdi:


 
MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Bir başka husus, engellilerle ilgili: Gerçekten, işte bir yıl oldu, 2 binin üzerinde engelli ataması yaptık, bir 500 yaptık, bir de 1.500 yaptık, şimdi 150 tane var. Eğer ihtiyacımız varsa inanın ki ihtiyacımızı öncelikle bunlardan karşılarız ama ihtiyacımızın olmadığı bölümde sadece engelli olmasından dolayı alırsak o zaman eğitim amacıyla değil, bir sosyal yardım politikasına döner ki bunun hiç kimseye faydası olmaz. İhtiyacımız olursa önceliğimizi bu engellilerden karşılayacağız.

SICAK BİR BİLGİ: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı;  genç istihdamı, kadın istihdamı ve dezavantajlı istihdamıyla ilgili önümüzdeki beş yıllık bir eylem planı hazırlamaktadır. Önümüzdeki haftalarda bu eylem planı açıklanacaktır. Bu eylem planında engelillerin kamuya atanmasıyla ilgili bir planlama da yer alacaktır.

Zeki KARA / Kamupersoneli.net - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim