Öğretmen Diyarı

MEB Ek Ödeme

Mahkeme hakkaniyete uygundur dedi

Mahkeme kararında 4/C statüsündeki personelin memurlara tanınan aynı özlük haklarından yararlandırılmasının hakkaniyete uygun olacağı gerekçesiyle, işlemi iptal etti.

 

Sivas İdare Mahkemesi, gerekçesinde, “…Sözleşmeli personelin hukuki statüsü ile ilgili açık bir kanun hükmü bulunmamasına rağmen bu kişilerin statüleri 657 sayılı Kanun ile düzenlenmekte olup dolayısıyla dava konusu talep başta olmak üzere durumlarının 657 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. 657 sayılı Kanunda devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenlerin memur sayılacağı öngörülmektedir. Sözleşmeli personelin yaptıkları işin niteliği gereği, asli ve sürekli bir kamu hizmeti ile görevlendirilmiş kişiler olduğu görülmektedir.

Buna göre asli ve sürekli bir kamu hizmetini görmekle görevlendirilen Kanunun 4/C maddesi kapsamında sözleşme ile istihdam edilen geçici personel statüsündeki personelin de 657 sayılı Kanuna bağlı istihdam edilmeye bağlanan özlük hakları açısından memur statüsünde kabul edilmeleri gerekmektedir. Bu itibarla atanma şekli diğer memurlara göre farklı olmakla birlikte 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi uyarınca yapılan sözleşme uyarınca istihdam edilen personelin de 657 sayılı Kanuna göre aylık aldıklarının kabulü gerekmekte olup memurlara tanınan aynı özlük haklarından yararlandırılmalarının hakkaniyete uygun olacağı da açıktır…” ifadelerine yer vererek, idarenin işleminin iptaline karar verdi

 

sgkrehberi.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol