Öğretmen Diyarı

MEB EĞİTİMİ ENGELLEYEN KAMU GÖREVLİLERİNİN BİLDİRİLMESİNİ İSTEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 il müdürlüğüne gönderilen yazı ile eğitim ve öğretimi engelleyen kamu görevlilerinin bildirilmesi istendi.


 
Son günlerde terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetleri protesto ederek eğitim ve öğretimin yavaşlatılması, durdurulması gibi konularda eylem çağrısı yapan bazı sendika ve örgütlenmelere karşı önlem alındı. Bu kapsamda MEB il müdürlüklerinden, öğrenci ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip yürürlükteki mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle bakanlığa bildirilmesini istedi.

Bakanlığın Rehberlik ve Denetim Başkanlığı tarafından hazırlanarak illere gönderilen yazıda önbilgi olarak kamu görevlilerinin sendikal hakları çerçevesinde yapabileceği ve yapamayacağı faaliyet ve eylemlere vurgu yapılarak, Anayasanın konuyla maddeleri ve sendikal hakları düzenleyen sözleşme hükümleri hatırlatıldı.

Bakanlık yazısında, bazı sendika ve konfederasyonların güvenlik güçlerinin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde eylem kararı almaları, sendikal hakların kullanımı sınırlarını aşıp eğitim çağındaki bireylerin eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkardığı belirtildi. Ayrıca yazıda, öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen, öğrencileri ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip meri mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin, “kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle Bakanlığımız Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bildirilmesi” istendi.

 

Kaynak: memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim