Öğretmen Diyarı

MEB, Edebiyat Dersinden Kaldı

Edebiyat öğretmenleri her geçen gün sayıları artan ve atama bekleyen öğretmenlik branşlarından sadece bir kaçı. Atama bekleyen ve br an önce atanmak isteyen binlerce edebiyat öğretmeni için meclisde soru önergesi verildi. Vverilen soru önergesinde edebiyat öğretmnelerinin kadro durumu ve atanma şartları soruldu.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin kadro sorununu Meclis'e taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi sunan Tanal, "Bakanlık edebiyat dersinden sınıfta kalmıştır” açıklamasında bulundu.

 

CHP’li Tanal, önergede bakan Avcı'ya şu soruları yöneltti:

 

-2023 Öğretmen İstihdam Projeksiyonları Stratejileri Projesi’nde Türk dili ve edebiyatı öğretmeni açığının 2023′te 58 bin sayısına ulaşacağını, Türk dili ve edebiyatı en fazla atama yapılacak ilk beş branş içerisinde yer alacağını açıklayan Bakanlığınız hangi gerekçe ile 24 bin mezuna 1.115 kontenjan vermiştir?

 

-Liselerde Osmanlıca dersi seçmeli ders olduğu, Osmanlıca bir dil dersi olduğu halde bu işin uzmanı Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerine değil de Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine verilmesinin sebepleri nelerdir?

 

-24 Bin mezunu bulunan Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin;  2014 yılında 5.100 açıkla 1.115 kişi olan atama sayıları yeterli midir? 2023 Öğretmen İstihdam Projeksiyonları Stratejileri Projesi’nde en fazla açık ve atama olacak branşlardan birinin Türk dili ve edebiyatı branşınının olmasının sebepleri nelerdir? dedi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim