Öğretmen Diyarı

MEB derslerin telafisini nasıl yapacak?

Okulların açılışı 28 Eylül'e ertelendi. Peki derslerin telafisi nasıl olacak? MEB, derslerin telafisi için yapılan yeni düzenlemeyi duyurdu. İşte MEB'in o açıklaması...
14 Eylül’de açılması planlanan okullar Turizmcilerin talepleri üzerine Kurban Bayramı tatili sonrası ertelendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, okulların açılışının 28 Eylül’e ertelendiğini açıkladı.

“KAYIPLARIN TELAFİSİ YAPILACAK”

Bir öğretmen olarak öğrencilerden, “Bu bayram hediyesinin gereğini yapmalarını” ve o zamana kadar daha fazla kitap okumalarını isteyen Başbakan Davutoğlu, kararın eğitimin temposunu veya mahiyetini, kapsamını etkilemeyeceğini vurguladı. Davutoğlu, “Milli Eğitim Bakanımıza ayrıca bu dönem içinde kayıp olacak günlerin ve derslerin telafisi için ayrı bir düzenleme yapma talimatını da verdik” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı da okulların yeni açılış tarihiyle ilgili bir açıklamada bulundu. Derslerin telafisi için yapılan yeni düzenlemeyi duyurdu. Çalışma takviminde okulların kapanış tarihi, 10 Haziran 2016 olarak belirlenmişti. Yeni takvime göre okullar bir hafta geç kapanacak. 28 Eylül’de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı 17 Haziran 2016 tarihinde sona erecek.

MEB, uyum programlarının da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreci ile birlikte gerçekleştirilecektir. İşte MEB’in o açıklamaları:

“Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2015 – 2016 Eğitim Öğretim yılının başlangıcı, 14 Eylül 2015 tarihi olarak belirlenmişti.

Ancak öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak üzere, eğitim camiamızın ve turizm sektör temsilcilerinin eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihinin Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin yoğun talepleri gündeme alınarak yeni bir çalışma yapılmıştır.

Yapılan çalışma neticesinde Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim öğretim kurumlarında 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi 28 Eylül 2015 olarak değiştirilmiştir.

Bu kapsamda;

1) Öğretmenlerimiz için 1 Eylül 2015 tarihinde başlayacak olan seminer ve meslekî çalışmalar, öğretmenlerimizin talepleri doğrultusunda istedikleri il ve ilçe müdürlükleri tarafından koordine edilecektir.

2) 14 – 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak boşluk, iş takviminde eğitim öğretim yılının sonuna eklenmiş, ders kesim tarihi 17 Haziran 2016 olarak değiştirilmiştir.

3) 21 – 22 ve 23 Eylül 2015 tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacaktır.

4) Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreci ile birlikte gerçekleştirilecektir.

5) Öğretmenlerimizin her eğitim öğretim döneminin başlangıcında aldığı eğitim öğretime hazırlık ödeneğine ilişkin takvimde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Söz konusu ödenek bayram öncesi öğretmenlerimize ödenecektir.

 

Kaynak: sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim