Öğretmen Diyarı

MEB'den Tüm Okullara: Kayıt parası, kaynak kitap, okuma bayramı ile ilgili uyarı!
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), daha önce değişik aylarda gerçekleştirilen ‘Okuma Bayramı’ etkinliklerinin okullar ve sınıflar arasında rekabete meydan vermeyecek şekilde sadece bir kez ve mayıs ayının ikinci haftasından sonra yapılması kararlaştırıldı.
MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yeni eğitim öğretim yılı boyunca doğabilecek aksaklıkların önüne geçebilmek, daha kaliteli ve sorunsuz bir eğitim öğretim yılı geçirebilmek ve bazı konulara açıklık getirmek amacıyla illere yazı gönderildi. 
Yazıda, daha önce bakanlığın illere gönderdiği ve kanun hükmünde kararname ile kapatılan yayınevleriyle ilgili genelge hatırlatılarak, okul kütüphanelerinin, ilgili mevzuata göre düzenlenmesi ve kütüphanelerde bulunan basılı materyallerin, okul müdür yardımcıları başkanlığında kurulacak bir komisyon tarafından incelenmesi istendi. İnceleme sonucunda FETÖ/PDY ve diğer tüm terör örgütlerine veya terör örgütleri ile ilişkili olduğu düşünülen yayınevlerine ait basılı materyaller varsa imha edilecek. 
Ders kitabı dışındaki materyaller uyarısı 
MEB yazısında, "öğretmen ve öğrencilere ücretsiz dağıtımı yapılan ders kitaplarının dışındaki diğer yardımcı materyallerin okullarda reklam ve tanıtımının yapılmaması, satın alınması ve kullanımı konusunda öğrencilerin zorunlu tutulmaması" uyarısı da yapıldı. 
Öğretmen ve öğrencilerin ders kitapları dışında ihtiyaç duyabileceği eğitim öğretim kaynağı ve dokümanlarla ilgili olarak MEB'in eğitim bilişim ağı olan "www.eba.gov.tr" adresine yönlendirilmeleri istenen yazıda, öğretmenlerin, öğrencilerin kullanacakları kırtasiye malzemeleri konusunda belirli markalara yönlendirmede bulunmaması ve okullarda velileri maddi yönden yorabilecek her türlü uygulamalardan kaçınılması da istendi. 
Kayıt parası için işlem yapılacak 
Yazıda, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıt ve nakiller esnasında az da olsa velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep edildiği duyumlarının alındığı aktarılarak, bu taleplerin ilgili kanun, genelge ve illere gönderilen "kayıt parası" konulu yazılara aykırı olduğu hatırlatıldı. 
Bu husustaki şikayetlerin valilikler tarafından ivedilikle değerlendirilerek gerekli işlemlerin yapılması talimatı verildi.
Kaynak: Hürriyet
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim