Öğretmen Diyarı

MEB DE DEVLET TERBİYESİ DE BİTİYOR!

Geçenlerde internette bir yazı okudum. Merkez teşkilatı şube müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürü olarak görev yapmakta iken 6528 sayılı Kanunla şahsa bağlı eğitim uzmanı olarak atananların durumuyla ilgiliydi. Ulaşılan bazı kulis bilgilerine göre MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN, eğitim uzmanlarının yeniden göreve gelmelerinin mümkün olmayacağını dile getirmişmiş. Bu söz doğru ise durum çok vahimdir.

 

Bilindiği üzere TBMM, çıkardığı bir Kanunla yani yasama işiyle idari bir işleme müdahale ederek bazı MEB çalışanlarını makam ve unvanlarından almıştır. Anayasaya aykırılık nedeniyle Anayasa’ya uygun olarak AYM’ de iptal davası açılmıştır. Ayrıca hak sahiplerinden bazıları da işlemin Anayasaya aykırılığı iddiasıyla ilgili olarak idari dava açmışlardır. Anayasa Mahkemesi ilgili Kanun hakkında iptal kararı verirse sayın Yusuf TEKİN buna uymayacak mıdır? Yasaların kendisine verdiği öyle bir yetkisi var mıdır?

 

Ya da o kararı hükümsüz bırakacak şekilde yeni bir kanun, tüzük, bakanlar kurulu kararı veya yönetmelik ihdas etme gücü var mıdır? Geçen yıl en az 50 defa “taşra yöneticileri rotasyonu yapılacak” deyip de sözünde duramayan biri neyine güvenip bu kadar kesin konuşmaktadır?

 

Hangi yetkisine dayanarak yakın çevresine: “AYM kararı olumsuz dahi çıksa eski yöneticiler kesinlikle görevde kalamayacak, gerekirse şahsa bağlı ilçe müdürlüğü ihdas edip yine eski yöneticileri aktif göreve gelmeyecek.” Diyebilmiştir (eğer demişse). Kendisinde böyle bir yetki mi görmektedir? Yoksa bu haberler asılsız mı?

 

Şahsa bağlı ilçe milli eğitim müdürlüğü ihdası Bakanlar Kurulu kararı ile mümkündür. Hukuk devletinde asli görevlerinden alınıp nasıl ilçe milli eğitim müdürü kadrolarına atanacaklardır? Yargıya gitmeleri, yığınla para ödemeyi ne uğruna göze alacaktır. Görevden almak nasıl mümkün olacaktır. Kanun çıkartmak gerekirse TBMM kendisinden talimat mı beklemektedir? Bakanlar Kurulunun kadro ihdas edeceğinden nasıl bu kadar emin olmakta ve konuşmaktadır?

 

Sayın Yusuf TEKİN’ in Davranışları Sadece Kendisine mi Hastır? Yoksa Devlet Yönetimi Artık Böyle mi Olmaktadır?

 

Sadece MEB Müsteşarı mı?

 

Sayın Müsteşarın söz ve davranışlarına benzer uygulamalar taşrada da devam etmektedir. Geçenlerde yolum bir okula düştü. Öğretmenler odasındaki panoya asılmış ve altında “DİKKAT!” yazan bir yazı dikkatimi çekti. Bu kadar önemli yazı ne ola ki! … ilçe milli eğitim müdürlüğüne hitaben yazılmış. Tarih ve sayı verilmemiş olduğundan kayda da girmemiştir. Şube müdürü adı ve unvanıyla yazılmıştır. Önemine binaen öğretmenler odasındaki panonun ortasına asılmış. Amacımız kişilerin hatalarını yüzlerine vurmak olmadığından sadece çökmekte olan bir sistemi kurtarmaya çalışmaktan ibaret olduğundan kişi ve mekân ismi yazmadık.

 

 

 

5442 sayılı Kanun ile merkezden taşraya, taşradan merkeze, taşradan taşraya yazışmaların nasıl yapılacağı düzenlenmiştir. İl merkezinden (valiliklerden) ilçelere (kaymakamlıklara) yazışmalar Vali imzası ya da yetki verdiği kişilerin vali adına attıkları imzalarla gerçekleşir. İlçelerden ile gelecek yazılar da kaymakam imzasıyla gelebilecektir.

 

Örnek Olayımız:

 

Hani tecrübeli ne kadar yönetici varsa görevden aldık ya. Yerlerini gençlere teslim ettik. İşte bu geçici görevlendirme Şube Müdürlerinden biri bu hızla icraata girişmiş. Kim tutar seni!

 

Yazı yazılması gereken konuda hemen bir yazı yazdırmış. Valiyi, il müdürünü ve il milli eğitim müdür yardımcısını atlamış. Kimsenin yetkisine de ihtiyaç duymamış. Yazışma kurallarını düzenleyen Yönetmelikten de bihaber. Yazdığı yazının da gittiği yerin kaymakamlık sınırları içinde olduğunu da boş vermiş. Yazmış ilçe milli eğitim müdürüne. Diyeceklerini dedikten sonra ricasını ederek yazı bitirmiştir. “Rica” resmiyette ne anlama geldiğini düşünmeden ya da düşünerek…

 

Devlet Terbiyesi Nerede?

 

 

 

Merkezde; hukuk devletinin MEB müsteşarı AYM kararını akim bırakmayı düşünüyor. TBMM’ni emrinde bir işaretle kanun yapmayı bekliyor olarak görüyor. Bakanlar kurulunun kendisinin görüşü doğrultusunda imza atacaklarını biliyor. Kim amir, kim memur? Kim ast, kim üst? Belli değil. Taşrada; geçici görevlendirme şube müdürü ilçe müdürüne rica ediyor.

 

 

 

Suç kimde!?...

 

 

 

Şerif KAHRAMAN

Eğitim Uzmanı

 

 

www.personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim