Öğretmen Diyarı

MEB'DE DENETİM TEŞKİLATI BİLMECESİ
 Bu Başkanlığın başına da sınıf öğretmeni kökenli olup daha sonra İlköğretim Müfettişliği yapmış olan Atıf ALAgetirilmiştir. Aslında Atıf ALA’nın göreve gelişi ile birlikte Teftiş Kurulu Başkanlığının kapatılması hız kazanmış ve İl Milli Eğitim Müdürüne bağlı olarak çalışan İl Eğitim Denetmenleri (İlköğretim Müfettişleri) ile Bakana bağlı olarak çalışan Milli Eğitim Denetçileri (Bakanlık Müfettişleri) tek çatı altında ancak İl Milli Eğitim Müdürüne bağlı olarak Maarif Müfettişi ünvanı ile birleştirilmiştir.
 
Akabinde bu birleşmenin yanlış olduğu ve merkez teşkilatında kadrolu müfettiş bulunmamasının hukuki sorunları da beraberinde getirdiği üst düzey yöneticiler tarafından farkedilince bu yanlıştan dönebilmek için günü kurtarmak adına Ankara Maarif Müfettişleri Başkanlığındaki  kadrolu müfettişlerden merkez teşkilatına görevlendirme müfettişler alınmıştır. Fakat bu durum eskiden olduğu gibi yine çift başlı denetimi de beraberinde getirmiş ve değişen bir şey olmamıştır.
 
Bu durumun görevlendirmeler ile sürdürülemeyeceği anlaşılınca yeniden bir düzenlemearayışı içine girilmiş ancak bunun nasıl ve ne şekilde olacağı kafaları karıştırmıştır. Ortada bir yasa değişikliği ile yapılmış olan bir düzenleme ile sorunları çözemeyen denetim teşkilatı bulunmaktadır. Bu durumu düzeltmek için yapılan çalışmaların sürdürüldüğü de alınan bilgiler arasında. Ancak düzenlemenin Maarif Müfettişleri Başkanlıklarını merkeze bağlayarak 19 bölgenin oluşturulması ve müfettişler arasındaki maaş farklılığının ortadan kaldırılması şeklinde olacağı yönünde merkez teşkilatından sızan haberler ve duyumlar alınmaktadır.
 
Çok farklı senaryolar müfettişler arasında konuşulmakla birlikte, ağırlıklı olarak öne çıkan duyumların, oluşturulacak 19 bölgenin merkezleri ile komşu il ve ilçelerden oluşmayacağı, merkez olan yerlerin farklı bölgelerden il ve ilçeler ile eşleştirilerek batıdan doğuya, doğudan batıya bir müfettiş sirkülasyonu düşünüldüğü yönündedir. Bunun böyle yapılmasının amacının ise merkez teşkilatına bağlı bakanlık müfettişliği algısını oluşturarak müfettişlerin bölge müfettişi değil ülke düzeyinde müfettiş harcırahını alabilmeleri amaçlanmaktadır. Böylece il müdürüne bağlı olarak çalışan yaklaşık 2400 ilköğretim müfettişinin maaşları eski bakanlık müfettişleri maaşları ile eşitlenirken, harcırahları da ülke düzeyinde teftiş, inceleme ve soruşturma yapan müfettişlerin harcırahına eşitlenmiş olacak.
 
Hal böyle olunca, müfettişlerin memnuniyet durumu da elbette artacaktır. Ancak unutulmaması gereken bu artışların bütçeye olan yükünün Maliye Bakanlığınca nasıl değerlendirildiğidir. Elbette bu yasa hazırlığını yapanların Maliye Bakanlığının görüşünü almış olmaları muhtemeldir. Kaldı ki bu yasa değişikliği ile mali haklar eşitlense dahi eski ilköğretim müfettişlerinin maaşlarındaki artışı görebilmeleri için 2017 yılını beklemeleri gerekecek gibi görünüyor. Çünkü 2016 yılı bütçesinde bu artışın yer almadığı bilinmektedir. 
 
Öte yandan, bir de müfettişlerin ikamet ettikleri yerden görev gereği sürekli olarak başka şehirlere seyahat etmeleri gerçeği var ki bu duruma alışık olan eski bakanlık müfettişlerinin çok da yadırgayacağı bir durum olmazken, ilköğretim müfettişi kökenli maarif müfettişlerinin ise bu duruma kolay adapte olamayacağı ve eski rahat çalışma ortamlarını arayacakları beklenmelidir.
 
Sonuç olarak, yapılacak olan düzenleme ile her ne yapılırsa yapılsın müfettişlerin Türk Eğitim Sistemine katkıları ve bu yöndeki güçlerinin artırılması gerekmektedir. Hayırlara vesile olsun.
 
Davut şenel
 
Eğitim uzmanı
 
 
Kaynak: www.KAMUDANHABER.COM
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim