Öğretmen Diyarı

MEB, burslu öğrencileri izlemeye aldı

Türkiye'de son yıllarda kurulan yeni üniversitelerle birlikte ihtiyaç duyulan öğretim elemanı sayısı da olağanüstü arttı. Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 hedefleri arasına üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması için yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek için gidenlerin yurda dönmelerini koydu. Bunun için bir de Resmi Burslu Öğrencileri İzleme modülü (REBUS) oluşturulacak.

 

Üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacına karşın yurt dışında yüksek lisansını tamamlayıp Türkiye'de görev almak isteyen öğrenci sayısı oldukça az. 2013 yılında yurda dönerek görev talebinde bulunan öğrenci sayısı sadece 78. Yurt dışında lisansüstü öğrenim gören öğrenci sayısı ise yine bakanlık verilerine göre 3 bin 200.

 

Türkiye'de mevcut 178 üniversitede ihtiyaç duyulan öğretim elemanı sayısının 30 bin olduğu belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2014 yılı performans programına "Yurda dönüp görev talebinde bulunan öğrenci sayısını 2014 yılı sonuna kadar yüzde 10 oranında artırmak" hedefi kondu. Bu hedefi gerçekleştirmek için REBUS veri kaynağı oluşturulacak. Bu sistem için ise 100 bin TL'lik bir kaynak ayrıldı.

 

\"Taraf\"
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim