MEB BÜROKRATININ ANLAŞILMAZ TELAŞI

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, geçen gün İstanbul’da birkaç Milli Eğitim Bakanlığı yöneticisiyle biraraya geldi.

Söz konusu şahıs, kamu çalışanlarının üçte birini bünyesinde barındıran bir genel müdürlükteki görevi ve kamuoyuna mal olmuş bir bürokrat olması nedeniyle, başkası için sıradan olan şeyler, Aydoğdu söz konusu olunca haber değeri taşıyor.

Nitekim bu iftar programı sitemizde haber oldu. Programa katılanların fotoğraflarıyla zenginleştirilen haberde, Aydoğdu’nun beraber iftar yaptığı bürokratlarla güncel eğitim sorunlarını değerlendirdiği  bilgisine yer verildi.

Haberin yayınlanmasının ardından olağandışı bazı gelişmeler yaşandı.

Sayın Aydoğdu, haberi kaldırtmak için yoğun bir  telefon trafiği başlattı ve mesai harcadı.

Anlam veremediğimiz bir panikle haber kaldırma operasyonunu kumanda eden Aydoğdu, bazı internet sitesi sahipleri ve il müdürleri başta olmak üzere adeta başvurmadık kapı bırakmadı.

Bu yollarla haberi kaldırmayı başaramayan sayın Genel Müdür, yayın kurulumuzun izni ve bilgisi olmaksızın sunucu hizmetinin satın alınmasına aracılık eden; sitemizle hiç bir organik bağı olmayan; yayın politikamıza ilişkin hiç bir yetki ve sorumluluğu bulunmayan birileri vasıtasıyla haberin kaldırılmasını sağladı.

Genel müdürlük makamının nüfuzunu kullanarak irtibat kurduğu kişiler üzerinde baskı kurarak siteye arka kapıdan girme teşebbüsünde bulunan Aydoğdu'nun işgal etiği makamın saygınlığıyla bağdaşmayan bu davranışları ile ilgili sorularımızı yanıtlamaya davet ediyoruz.

Kamuexpress, basın mevzuatına göre kamu görevi ifa eden bir basın kuruluşudur. Sayın Hamza Aydoğdu, bir basın kuruluşunun haberini kaldırmaya tevessül, hele hele bunu  kamu nüfuzunu kullanarak yapmaya teşebbüsünü nasıl izah etmektedir? 

Haber muhtevasında sorun olabilecek ve kamuoyunun bilmesi sakıncalı bulunan hangi bilgiler nedeniyle Sayın Aydoğdu bu haberin kaldırılmasını istedi?

Sayın Aydoğdu, hakkındaki haberde gerçek dışı bir beyan var ise tekzip; herhangi bir hakaret var ise her türlü yargı yolu açık iken bunu yapmak yerine haber kaynağını öğrenmeye ve haberi kaldırmaya yönelik gayri ahlaki ve gayri hukuki yollara başvurulmasını nasıl izah etmektedir?

Sayın Aydoğdu, haber kaldırmaya yönelik çabasının nafile bir çaba olacağını, bundan sonra yapacaklarının tarafımızca tüm ayrıntısıyla kamuoyu ile paylaşılacağını ilan ettiğimiz bu haberi kaldırtmak için de aynı çabayı gösterecek mi?

Son söz:

Kamuoyunda belli durumları yönünden tanınmış olanların özel yaşamlarının dokunulmaz ve gizli alanlarının toplumun tecessüs ve öğrenme isteklerinden uzak tutulamayacağını;

Bu isteğin başlıca gerçekleşme araçlarından birinin de basın olduğunu;

Sayın Genel Müdürün de bu bağlamda  haberimize konu olduğunu;

Bundan sonra kendisinin ifa ettiği kamu görevi ve ilişkileri ile ilgi odağımız olmayı başardığı;

Sıradan bir habere gösterilen bu olağandışı tepkiden işgillenerek bir gazeteci refleksiyle  birçok önemli habere gebe bir mecraya girdiğimizin bilinmesini ister konuyu kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kaldırılan haberi okumak için tıklayınız.

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim