Öğretmen Diyarı

MEB BÜROKRASİSİNİ RAHATLATACAK ADIM!

Milli Eğitim Bakanlığının önünde çözülmesi gereken önemli bir sorun var. İlçe milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcısıyken şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin lehine verilen AYM kararından sonra yeni bir düzenleme gerekiyor.

 

AYM kararı sonrası görevlerine iade için il milli eğitim müdürlüklerine başvuruda bulunan yöneticiler MEB’in işlem tesis etmemesi üzerine idare mahkemelerine davalar açtılar. Bu davalarla ilgili olarak idare mahkemeleri MEB’den savunma istemeye başladı. Edindiğimiz bilgiye göre MEB yetkilileri bu konuya has olarak bir toplantı yaptılar ve konuyu enine boyuna değerlendirdiler.

 

Kuşkusuz bu konu üstü kapatılacak veya ‘hiçbir şey yapmadan” geçiştirilecek bir konu değildir. Dolayısıyla bir düzenleme şarttır. Eğitim uzmanlarının “maarif müfettişi” olarak görevlendirilmesi ve bu şekilde birikimlerinden optimum olarak yararlanılması öne çıkan çözüm yolları arasında.

 

Ulaştığımız eğitim uzmanları, dondurulan mali haklarının iadesi ve geçmişe doğru kayıplarının telafisi ve yeni bir görev tanımıyla aktif olarak Milli Eğitim camiasına katkıda bulunmalarının önünün açılması durumunda açtıkları davalardan feragat edeceklerini söylüyorlar.

 

Eğitim uzmanlarının idare mahkemelerine “…dava konusu kayıplarımın idare tarafından telafi edilmesi ve yine idare tarafından hakkımda lehime yeni bir düzenleme yapılmasından dolayı açtığım davadan feragat ediyorum…” içeriğinde bir dilekçe vermeleri ve MEB’in bu hukuk karmaşasından kurtulması herkesin hayrınadır.

 

Umarız yeni dönemde iş barışının sağlanması ve birlik beraberliğin temin ve tesisi için MEB yetkilileri olumlu bir adım atar ve eğitim uzmanlarını yeniden sisteme kazandırır.

(Mülga) Şahsa Bağlı 
Eğitim Uzmanı

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim