Öğretmen Diyarı

MEB: Batı bölgelerinde bulunan illere de sözleşmeli öğretmen atayacak mı?
  Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere artık sözleşmeli öğretmenlik sistemine geçecek. Bakanlığın amacı öğretmen doluluk oranlarının farklı olduğu bölgeleri dengelemek ve öğretmen açığını tamamen kapatmak. Yeni ataması yapılan öğretmenlerin birçoğu doğuya atanıyor ve doğu illerinden eş durumu, sağlık durumu gibi tayinlerle geri dönüyordu. Bu durumu avantaja çevirmek isteyen MEB, eğitimde fırsat eşitliği gibi konuları öne sürerek sözleşmeli öğretmenlik sistemini getirdi.

 Öğretmen doluluk oranlarının en az olduğu bölgeler arasında Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgesi yer alıyor. Bu bölgelerde bulunan öğretmen açıklarının birçoğunun sözleşmeli öğretmenlik sistemi ile kapatılması bekleniyor. Bakanlığın 5 yıl şartı da bölgelerdeki doluluk oranını azaltmamak için alınmış bir tedbir olarak görülüyor. Bu bölgelerde özellikle bazı branşlardaki norm açığı çok yüksek. Özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği ve Sınıf öğretmenliği branşlarından rekor atama yapılabilir.

 MEB'in ihtiyaç duyduğu 67-70 bin bandında öğretmenin yaklaşık 45 binini yukarıda saydığımız 3 branş oluşturmaktadır. Hal böyleyken bakanlığın zaten yüksek kontenjanlar verilen bu branşlara iyice abanacağı konuşuluyor. Öte yandan bakanlık doğu-batı fark etmeksizin özellikle ücra yerlere sözleşmeli öğretmenlerin atamasını yapacak. Örneğin İstanbul ilinin uzak bir köyüne veya semtine sözleşmeli öğretmen atanabilecek. Yani sadece doğu illerine atama yapılmayacak. Fakat ağırlık olarak Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesine sözleşmeli öğretmenlerin atanması bekleniyor.


Kaynak:
www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim