Öğretmen Diyarı

MEB, AYM\'den Akıllı Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Kanununda değişiklik içeren yasa ile 4 yılını dolduran okul ve kurum müdürleri ile müdür yardımcılarını kanunla görevden almıştı. 

CHP , Dershane yasa tasarısını ve idarecilerin görevden alma durumunu Anayasa mahkemesine götürdü. 

 

 

CHP'nin talebinde idarecilerin görevden alınmasının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve akabinde iptali istendi.

 

 

CHP'nin başvurusu üzerine okul idarecilerinin 13 Haziran itibariyle görevlerinin sona erecek olmasını göz önüne alan Anayasa mahkemesi çok kritik bir hamleyle 13 Haziran arefesinde bu dava için toplandı. 

 

 

Anayasa mahkemesi kararı için raportör tarafından yazılan savunma ve görüş aslında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hiç iç açıcı bir durum oluşturmuyordu. 

 

 

Raportör yazmış olduğu görüşte , okul idarecilerinin görevden alınması ve yeniden göreve getirilmesi konusunda Kanunda hiç bir kriter getirilmediği yönünde görüş belirtmiş ve Kanun maddesinin iptalini istemişti. 

 

 

İşte burada Bakan Bey ve Müsteşar Bey'in müthiş bir hamle ile mahkeme öncesinde Yönetici atama yönetmeliğini çıkartması ve raportör başta olmak üzere mahkeme heyetine , raportörün görüşünü çürütecek şekilde sunması işin seyrini bir anda değiştiriverdi. 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mahkeme öncesinde çıkartılan ve yönetici olmak için belirli kriterler içeren Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği , Anayasa mahkemesinin olumsuz şekilde çıkabilecek kararını değiştirdi. 

 

 

Yeni çıkan Yönetici görevlendirme yönetmeliği ile birlikte yöneticilerin görevden alınmasının hiçbir kritere bağlı kalmaksızın yapılması ve yeni atanacak yöneticilere kriter belirlenmediği için iptal isteminde bulunan raportöründe savunmasını kadük bırakan bir yönetmelik çıkınca ; MEB son dakikada AYM golü attı. 

 

 

Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde müdür olarak göreve devam etme ve yeniden görevlendirme kriterlerinde öğretmen , veli ve öğrenci görüşünün yanı sıra EK 1 üzerinden yüksek lisans , doktora , başarı belgesi , hizmet yılı gibi kariyer ve liyakat esaslarını da göz önüne alacak şekilde yapılan düzenleme ile ; Milli Eğitim Bakanlığı Anayasa Mahkemesinin karar sürecinde çok kritik hamleler ile mahkeme heyetinin ve rapörtöründe görüşünü değiştirmeyi başardı. 

 

 

Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici görevlendirme yönetmeliği ile AYM ve rapörtörün kararına etki ederek olası bir yürütmeyi durdurma kararını engellemiştir. 

 

Kamudan Haber

Anahtar Kelimeler:
MebAYMden Akıllı Çıktı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim