Öğretmen Diyarı

Meb, Alan Sınavı Yapılacak Öğretmenlik Branşlarını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son günlerde basında öğretmen adaylarına uygulanacak alan sınavına ilişkin hatalı haberlerin üzerine açıklama yapılmasına gerek görüldüğünü bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, öğretmenlerin yetiştirilmesi, seçilmesi ve geliştirilmesi süreçleriyle ilgili çok önemli adımların atıldığı ve bu süreçleri çalışmalar tamamlandıkça kamuoyuyla paylaşacağı kaydedilen açıklamada, bu çalışmaların kapsamında öğretmen adaylarının atama sürecinde seçilmesi amacıyla ilk kez alan sınavı uygulamasına geçileceğinin duyurulduğu hatırlatıldı. Alan sınavlarının kaç alanda yapılacağı ve ağırlığının hangi oranda olacağı konusunda çeşitli haberler çıktığı ve bunlarında kamuoyunun yanlış bilgilenmesine yol açtığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bakanlığımız ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında yapılan çalışma neticesinde öğretmen adaylarına uygulanacak alan sınavının 2013 yılında 15 alanda yapılmasına karar verilmiştir. 6-7 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak KPSS'de genel yetenek bölümünün ağırlığı yüzde 15, genel kültür bölümünün ağırlığı yüzde 15, eğitim bilimlerinin oranı yüzde 20 olacaktır. 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak alan sınavının ağırlığı ise yüzde 50 olarak belirlenmiştir. Alan sınavı yapılacak öğretmenlikler ise; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri / Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Almanca, Fransızca ve İngilizce branşlarında olacaktır.

Dolayısıyla, Bakanlık tarafından resmi bir açıklama yapılmadan konuyla ilgili çıkabilecek her türlü spekülatif açıklamalar veyahut haberler ihtiyatla karşılanmalıdır.”

Kaynak: DHA


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol