Öğretmen Diyarı

MEB 60-66 AYLIK ÇOCUKLARI UNUTTU MU?..
Milli Eğitim Bakanlığı ilkokula kayıt yaşı ile ilgili geri adım attı. Daha önce eylül ayı itibariyle 69 aylık öğrenciler birinci sınıfa kaydedilirken MEB geçen yıl yaptığı düzenleme ile bunu 66 aya indirmişti. Aslında sadece 3 aylık bir erken kayıt söz konusu oldu. Fakat 60-66 aylık çocuklara veli isteğiyle birinci sınıfa kayıt hakkı verilip sonrada bu çocukların tamamının e-okul sistemine otomatik olarak kaydedilmesi neticesinde sanki okula kayıt yaşı 1 yıl erkene alınmış gibi bir durum oluştu. Bu durum da kamuoyunda adeta infiale yol açtı.
Biz de gerek köşe yazılarımızla gerekse ulusal tv kanallarında özellikle 60-66 aylık çocukların okula devamlarının uygun olmadığını defalarca dile getirdik.

MEB yeni düzenleme ile 66,67,68 aylık çocukların kaydını veli dilekçesi ile bir yıl erteleme hakkı tanıdı. 69,70,71 aylık çocuklar için yine rapor şartı devam ediyor. 71 aydan büyük çocuklar için ise kayıt zorunlu tutuldu. Bunlara rapor hakkı bile verilmedi. Bu düzenlemelerin tamamı olumlu. Ancak 60-66 aylık çocukların isteğe bağlı olarak birinci sınıfa kaydı konusunda düzenleme yapılmaması sorunlara neden olacak.

Geçen öğretim yılında 60-66 aylık çocukların sayısı çok az olmasına rağmen bu çocukların okula uyumu için üç aylık bir program uygulamaya konuldu. Böyle bir programa ihtiyacı olmayan büyük çoğunluk üç ay bu çocukları beklemek zorunda bırakıldı. Mevcut ders kitapları ve programlar bütün yıla göre hazırlandığı ve zamanında düzenleme yapılmadığı için tüm derslerde 3 ay geri kalındı.

Yıl boyunca yapılan gözlem ve araştırmalarda; 60-66 aylık çocukların okula uyum konusunda diğer öğrencilerden geri olduğu, okula devam için gerekli olan özbakım becerilerinin yeterli olmadığı, akademik başarılarının ise kendilerinden yaşça büyük olan öğrencilere göre geride olduğu tespit edildi.

60-66 aylık çocuklarını okula gönderen velilerin çoğunun eğitim düzeylerinin ve sosyo-ekonomik durumlarının iyi olmadığı, çocuklarının eğitimi için değil daha çok bakım hizmeti alması için okula kaydettirdikleri, anasınıfına veya anaokuluna aidat ödemektense çocuklarını ücretsiz olan 1. Sınıfa gönderdikeri, evde “küçük kardeşine dirlik vermediği için” birinci sınıfa kaydettirilen öğrencilerin bile olduğu görüldü.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Milli Eğitim Bakanlığı 60-66 aylık çocukların kaydına ilişkin bir değişiklik yapmadı. Yönetmelikte “Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.” ibaresi geçse de buna kimin karar vereceği belirtilmediğinden  okul idareleri dilekçe ile 60-66 ayık çocukları kaydetmek zorunda kalmaktadır. MEB, nasıl 69,70,71 aylık çocukların kaydını ertelemek için  “ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu” istiyorsa 60-66 aylık çocuklardan da “Gelişim yönünden ilkokula başlamaya hazır olduğunu belgeleyen sağlık raporu” istemelidir. Ya da daha önce de tavsiyede bulunduğumuz ve yönetmeliğe konulmasını önerdiğimiz gibi rapor işine son vermeli, okulda okul müdür yardımcısı, rehber öğretmen ve sınıf öğretmenlerinden oluşacak komisyon marifetiyle kayıt ya da erteleme kararları vermelidir. Her ne kadar yönetmelikte Ders yılı başlamadan önce böyle bir düzenlemenin yapılması önemlidir.

Not: Yönetmelik değişikliğinde kayıt erteleme için çocuklarımıza “geri zekalı” damgası vuran bedenen veya zihnen gelişmemiş ibaresinin yer alacağı sağlık raporu yerine ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu alınması şeklinde değişiklik yapıldığı için yetkililere hasseten teşekkür ederiz.

Doğan CEYLAN

Yönetim Bilimi Uzmanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Serdem 2 yıl önce

Öyle bir düzenlemeye gerek yok ki.. Aklı başında hiç bir anne- baba 60-66 aylık çocuğunu ilk okula gönderecek kadar cahil değildir..

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim