Öğretmen Diyarı

MEB 2.Üniversite Okuyanları Cezalandırıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yönetici Değerlendirme Formlarında ikinci üniversiteyi bitirenlere; eski yönetmeliklerde puan vermesine rağmen, yeni Ek-2 formunda puan vermeyerek adeta onları cezalandırması büyük eleştirilere neden oldu. Bir ülkenin eğitim bakanlığının yıllarca büyük emekler harcanarak okunabilen 2.üniversite öğrenimini görmezden gelmesi tepkilere yol açtı.

 

10 Haziran 2014 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” ekindeki EK-2 Formu'ndaki değerlendirme kriterlerinde“Eğitimler” bölümünde Ön Lisans veya Lisans eğitiminin her bir yılı için 1 puan veriliyor. Ancak bu puanlama en fazla 4 yıl ile sınırlandırıldı.İlgililerce bu sınırlandırmanın, adı eğitim ile anılan ve diplomalara gereken önemi vermesi beklenen Milli Eğitim Bakanlığı'nın Değerlendirme Formu'na hiç yakışmadığı belirtildi.

 

Ön lisans(2 yıllık) üniversite mezunu olup da sonradan Açık Öğretim Fakültesinden lisans tamamlayanlara 4 yıl eğitim puanı verilirken; 2.üniversiteyi örgün veya yaygın olarak okuyanlara puan verilmemesi tepkilere neden oldu.

 

Bu durum Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim politikaları ile bağdaşmamakla birlikte büyük bir haksızlık olarak değerlendirildi. Oysa çağdaş ülkelerde eğitim seviyesinin yükseltilmesi, her bir üniversite diplomasına gereken önemin verilmesi gerektiği vurgulandı.

 

Müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirme başvurularının alındığı ve puanlama sonuçlarının açıklandığı bugünlerde; Milli Eğitim Bakanlığı'nın değerlendirme formundaki bu haksızlığı gidererek; bir an önce duruma müdahale etmesi ve 2.üniversite okuyanların adeta cezalandırılması işlemine son vermesi muaccel ve elzem bir durum sergilediği belirtildi.

Gazetekamu.com - Özel Haber

Mustafa AY - Eğitim Yöneticisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol