Öğretmen Diyarı

MEB, 228 Bin Öğrenciye Yanlış Sınav Yaptı' iddiası

Gelişmiş ülkelerde 100 yıldan beri ısrarla üzerinde durulan üstün zekalı öğrencilere özel eğitim verilmesi Türkiye'de yeni yeni gündeme gelmeye başladı.

Meydan Gazetesi'nden Burak Kılıç'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nın büyük umutlarla kampanyalarla başlattığı üstün zekâlı çocukların eğitimi projesi fiyaskoyla sonuçlandı.

Yüzde 2 Olan Oran Yüzde 0,0063 Çıktı

Sınav sonuçlarını yorumlayan Müfettiş Doğan Ceylan, diğer ülkelerde yüzde 2 oranında üstün zekalı öğrenciçıkarken Türkiye'de yüzde 0,063 oranındaüstün zekalı öğrenci tespit edilmesi yapılan sınavın hatalı olduğunu gösteriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı geç kalmış bir proje olarak başlattığı üstün zekâlıların eğitimi projesi kapsamında 67 ilde 77 Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) kurdu.

228 Bin Öğrenci Sınava Girdi

MEB bu yıl ilke kez üstün zekalı öğrencilerin tespit edilmesi için farklı bir uygulama yaptı. 2,3 ve 4. Sınıfa giden öğrencilerden öğretmenleri tarafından tespit edilen 228 bin 152 öğrenci sınava katıldı. Ancak sınav sonuçları açıklandıktan sonra durum bir skandalı ortaya çıkardı.

Bireysel Tanılamaya Alındılar

Yapılan sınav sonunda 228 bin öğrencinin 14 bin 187 tanesi sınavı geçebildi. Sınavı geçen öğrenciler bireysel tanılamaya (mülakat da diyebiliriz) alındı. Bu süreci geçebilen ve BİLSEM'e kayıt yaptırmaya hak kazanabilen öğrenci sayısı ise sadece 2 bin 607 olarak belirlendi.

Dünya genelinde yapılan çalışmalarda üstün zekalı öğrenci sayısı yüzde 2 olarak tespit edildiğine göre, yapılan bu sınavda 80 binin üzerinde öğrencinin başarılı olması bekleniyordu. Ancak sınavı geçebilen öğrenci sayısı sadece 2.607 oldu.

Bizim Çocuklarımız Geri Zekalı mı?

Sınav sonrasında ortaya çıkan durumun çok vahim olduğunu belirten Müfettiş Doğan Ceylan, "Bizim çocuklarımız geri zekalı mı? Bu sorunun hemen giderilmesi gerekiyor. Bakanlığın bu testi uygulamaya devam etmesi durumunda, ülke için en kıymetli hazine olan üstün zekâlı insan kaynağımızın göz göre göre heder olacağı açık." dedi.

Bu Test Konuşma Bozukluğu Olan Öğrenciler İçin

Sorunun yapılan testte olduğunu ifade eden Ceylan, "Geçen yıllarda uygulanan testler çocukların hem sayısal hem sözel zekâlarını ölçerken bu yıl ilk kez uygulanan test sadece sayısal zekâyı ölçüyor. Türkçe bilmeyen ve konuşma bozukluğu olan öğrenciler için yararlı olan bir test tüm öğrencilere uygulandı. Bu nedenle sözel zekâsı yüksek olan öğrenciler testi geçemedi. Hatta sayısal zekâsı yüksek olan çocukların çoğu bile bu testi geçemedi." diye konuştu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol