Öğretmen Diyarı

MEB, 2017 Şubat’ta En Fazla 30 Bin Öğretmen Ataması Yapar
 Milli Eğitim Bakanlığı, ilk kez Ağustos ve Eylül döneminde ilk atamayla öğretmen alımı yapmayacak. Meclis tutanakları yansıyan bilgilere göre önce MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN, atama yapmayacağız demişti. Şimdi de Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, genel kurulda yaz döneminde öğretmen ataması yapmayacaklarını açıkladı ve sadece Şubat ayında atama yapacaklarını ifade etti.

MEB, Neden Ağustos’ta Öğretmen Alımı Yapmayacak

1) 67 bin öğretmen açığının olması ve bazı illerde norm fazlası öğretmenlerin olması

-Öğretmen açığı azalıyor, bu yüzden de MEB geçen yıllarda olduğu gibi bir yıl içerisinde 50-55 bin öğretmen atamak istemiyor. Bu şekilde bir atama yaparsa ilerleyen yıllarda hiç öğretmen alımı olmayacağı anlamına gelir. Bir önlem olarak atamalar frenlenmiş olacaktır. Hatta Şubat dönemindeki atama sayısı da öğretmen adaylarını tatmin etmeyebilir.

2) Ekonomideki gidişat ve bütçe sorunu

Öğretmen atamalarının Ağustos’ta yapılmamasının bir başka sebebi de ekonomik nedenlerdendir. Bütçe dışı harcama yapmak istemeyen Hükümet ek öğretmen kadrosu ihdası yapmak ve öğretmen atamak istemiyor. Bundan sonraki dönemde ekonomik boyut düşünülerek personel alımlarına gidilecektir.


3) Yeni sistem, aday öğretmenlik

MEB’in Ağustos ayında öğretmen ataması yapmamasının bir başka sebebi de getirmiş olduğu yeni sistemle alakalıdır. Atanan öğretmen belli bir süre yetiştikten sonra göreve başlatılmak isteniyor. Şubat’ta atanan öğretmenin Eylül’e kadar uyum sağlaması amaçlanıyor.

 
4)Ders Saatleri Azaltılacak

2016-2017 eğitim öğretim yılıyla birlikte bazı derslerin haftalık ders saati düşürülecek, bazı dersler birleştirilecek. Dolayısıyla bazı öğretmenlik alanlarının normu da düşecektir. Bu hesaplamalarla belki de öğretmen açığı sayısı daha da azalacaktır. Bu yüzden Ağustos döneminde atamaya sıcak bakılmıyor.
 

DEĞERLENDİRME:  2015 KPSS puanı olan öğretmen adayları çok şanslı diyebiliriz. Çünkü 2015 Eylül’de 37 bin, 2016 Şubat’ta 30 bin olmak üzere 67 bin öğretmen alımı olmuştur. Yani son iki atamada 67 bin atama yapılmış ve şu an 67 bin öğretmen açığı vardır. 2016 KPSS puanıyla değil 67 bin 40-50 bin atama bile hayal olacaktır. 2017 Şubat’ta MEB’in atayacağı öğretmen sayısı 20-30 bin arasında bir sayı olacaktır. En fazla alacağı sayı 30 bin olacaktır. Öğretmen adaylarının buna göre kendilerini hazırlaması faydalı olacaktır.Zeki KARA | zekikara@kamupersoneli.net

 


www.kamupersoneli.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim