Öğretmen Diyarı

MEB 1709 şube müdür atamasında sorun yok

MEB 1709 şube müdürünün atanma şekli ve mülakatları sonucu son altı aydır, her gün konuşuldu, konuşulmayan ve idari mahkemeye taşınmayan hiç bir yönü, yöntemi kalmadı. Hatta yüksek mahkemelere ve suç duyuruları da dahil her şey yapıldı ve yapılmayan hiç bir şey kalmadı.


Sonuç olarak ataması yapılan 1709 şube müdürünün ataması iptal edilemedi. Hiç bir şube müdürü arkadaşımız bizi haramiler gibi veya iptalçi korosu gibi şer ittifakı gibi yaftalarla suçlamasına gerek yok, çünkü inanmış biri olarak üstümüze düşen her şeyi yaptık, fakat MEB’e ataması yapılan şube müdürlerini iptal ettiremedik, Bundan sonrası ne olacak işte bizler geleceğimize yönelmeliyiz. Diye düşünme gibi bir dertleride yok. malum çevrelerden bahsediyorum.


malum iptalçi korodan, kimler mi kuyruk açısı olapda şube müdürlüğü üzerinden hücuma gecen şer kuvvetlerinden paralelcisinden ulusalcısına kadar,


Malum Sendikada geçtiğimiz günlerde yalpaladı sonra toparladı


MEB Şube Müdürlüğü ile ilgili Malum Sendika açıklamalar yapmıştı, açıklamada 1709 Şube müdürünün atamasının iptal edileceği ve yeniden baş vuruların alınacağı mevcutların aynı tercihleri doğrultusunda yeniden atamaların %50+%50 olarak değerlendirileceği yönünde açıklamaları  olmuş ve bu öngörüleri ve açıklamalarıda fos çıkmış verilen iptal tarihleri de gerçekleşmemişti.


1709 şube müdürü Atamalarının iptal edileceğini yönündeki her türlü haberleri ve duyumları MEB Müsteşarı sayın TEKİN her defasında şiddetle yalanlamış, bu tür bir fikir ve görüşlerinin olmadığını ifade etmişti, hatta MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN’in Afyon’da Şube Müdürleri seminer toplantısında;bu konuyu esefle karşılamıştı


Fakat her nedense MEB içerisinde bir takım burokratlar ve birtakım internet haber siteleri ile ilişkileri olan zevatlar zaman zaman müsteşarı, hedef alan ve onu yıpratmaya çalışan çevreler, dün olduğu gibi bugünde şube müdürlüğü üzerinden,  Tekin'e yüklenme gayreti içerisindeler, bunları duymayan ve bilmeyen kimse varmı?


Hedef sayın müsteşarın ta kendisi ve MEB içini karıştırarak bulanık suda makam avcılığı yapmak isteyen zavallı zevatlar, bunlarıda bilmeyen kaldımı? Bu zevatlar, şuan son demlerini yaşıyor ve bunların işbirlikçileride çıyaklamaya devam etmektedir ve devamda edeceklerdir.


 HUKUKİ AÇIDAN DURUM NE?


“Hukuken Şube Müdürlüğü atamaları ile ilgili şu an iptal söz konusu olmayıp sadece yönetmeliğin durdurulması kararı verilmiştir. Buna binaen yönetmelikler mahkeme kararı doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir. Yapılan düzenleme sadece bundan sonraki süreçte gerçekleştirilecek atamaları bağlamaktadır.”


“Bugüne kadar ataması gerçekleştirilen şube müdürlerimizin yeniden atanması gibi bir konu söz konusu değildir. Ancak Mahkemelerden atamalarla ilgili iptal kararı çıkarsa ki , şu anda atanan kişilerle ilgili herhangi bir mağduriyet söz konusu olmayacaktır. Mahkeme sürecini takip etmekteyiz. mahkemelerde olabilecek gelişmeler karşısında uygulayacağımız bir B Planımız hazırda bulunmaktadır.demişti


Şube müdürleri ataması İptal olmayacak Çünkü:


1709 şube müdürü ataması ile ilgili, yargıda sürüp giden davalar var. Bunlardan, bugüne kadar açılan 284 davadan 136 dava hakkında yürütmenin durdurulmasının reddi kararı yani Bakanlık lehine karar verilmiştir.

MEB şube Müdürleri ataması ile ilgili 284 davadan 136'sı reddedilmiş; 2'si hakkında davanın reddi kararı verilmiş, 29'u hakkında yürütmenin durdurulması kararı verilmiş, 30'u hakkında iptal kararı verilmiştir.


son çıkan 2 karar ki ankara Bölge idare mahkemesine ait her iki karar bir birinin zıttı yönde tamamen bir tenakuzluk söz konusu bu durumda hangi karar doğru hangisi uygulanması gerekir durum muallk ve tamamen çelişkili ve siyasi bir karardır.


kazanılan davalar mahkeme kararı sayılmaz mı ? hangi mahkeme kararı daha hukuki?


Bu verilerden de anlaşılacağı üzerine MEB ortada olmayan bir karar için nasıl iptal edecek sizce 1709 Atamanın  MEB'ce iptal edilmesi yasalmıdır, her şeyden önce vicdanimidir?  Bu karar nasıl meşru kabul edile bilinir. Atanmışların hakkı hukuku korunmayacak mı? sadece atanamayanların hakkımı korunacaktır?


Bu açıklamalar çerçevesinde önümüzdeki günlerde MEB şube müdürlerinin iptal edilmesini beklemek ahmaklık olur kaldı ki MEB bürokratları da Şube müdürleri konusunda söylemlerini tamamen değiştirmiştir.


Hafta sonu görüştüğümüz  Sendikanın Etkili ve yetkili şahısları da 1709 şube müdürü ataması için, “bu atamalar 1709 şube müdürünün atamasının iptalini MEB düşünmemektedir, bu şube müdürleri görevlerine devam edeceklerdir. MEB’in 1709 şube müdürünün ataması ile ilgili çıkan sorunlarla ilgili her konuda hazırlıklı olduklarını ve her soruna karşı bir B planlarının var olduğunu tarafımıza iletmişlerdir, bu nedenle MEB ‘in 1709 şube müdürünün ataması ile ilgili bir belirsizlik söz konusu değil her kez görevinin başındadır. MEB için bir sorun yoksa, bizim içinde sorun bulunmamaktadır” diyorlar.


Son durum ne?


MEB şube müdürleri atamasında gelinen son nokta ise atamaların iptal edilemeyeceği ve edilmeyeceğidir herkes yoluna hizmetine devam edeceği yönündedir.


mahkemeyi kazanan ve mülakata alınması gereken adayların mülakatları devam ediyor. Kazanan adaylar için boş olan kadrolara atamasının yapılacağı ifade ediliyor.


MEB boş olan ve emekliye ayrılan şube müdürlerinin kadrosuna atama yapacağı yönünde duyumlar dışarı çıksada seçimden önce mümkün değil gibi görünmekle birlikte her şey olabilir.


bazı duyumlarda yok değil, mesela deniyorki MEB boş kadrolara yeni şube müdürleri ataması yapmak için hazırlıklarını tamamlamış, Bakan beyin talimatları beklenmekte yaklaşık 500 yeni şube müdürü ataması yapılacak Sadece şuan Ankara Çankaya ,Elmadağ, Ayaş, yenimahelle ,Etimesgut başta olmak üzere 28 adet boş kadronun olduğu açıkça ifade edilmektedir.yeni ataması yapılacak şube müdürleri Mülakat sınavını kazanalar arasından mı seçilecek yoksa yazılı sınav Kazananlar tekrar mülakata tabii tutularak mı seçilecek şuan bu belirsizlik konusudur ve bir açıklama yapılmamaktadır MEB’in bürokratları bu konuda ser veriyor sır vermiyor.


KISACA SONUÇ


MEB şube müdürlüklerini iptal edip araştırmacı veya uzman olarak şube müdürlerini atama yapacakmış fısıltıları ise tamamen asılsız bir iddia olup bu tür bir çalışmanında olmadığını MEB yetkilileri özellikle belirtmektedir.


MEB şube müdürleri atamasında gelinen son nokta ise atamaların iptal edilemeyeceği ve edilmeyeceğidir herkes yoluna hizmetine devam edeceği yönündedir.


yolcu yoluna gerek , MEB'e selam yola devam


atanmışların sesi


Kaynak:www.kamu7.comkamu

huseyin kul@kamu7.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim