Öğretmen Diyarı

MBSTS SİL BAŞTAN

2014 yılında yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavında başarı oranı % 60 iken, bu yıl yapılan sınavda ise başarı oranı %40'a düştü.


Geçtiğimiz şubat ayında Diyanet mevzuat gereği personeli için Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı düzenledi. Diyanet'in Bu yıl ilk kez ÖSYM'ye hazırlattığı çok tartışılan sınav zorluğuyla, din görevlileri tarafından büyük tepkilere neden olmuştu. Diyanet İşleri ise bu sınavı alanında otorite kabul edilen ÖSYM'ye vererek sınava bir kalite katmak istemiş ve soruları akademisyenlere teslim etmişti. Fakat durum hiç de beklendiği gibi olmadı. Dinler tarihine yüklenen akademisyenler, soruların zorluk dozunu bir hayli yükseltti. Din görevlileri bu duruma tepki gösterdi buna bir de alınan düşük puanlar eklenince isyanlar tavan yaptı.


Din görevlileri için; hac-umre ve nakil taleplerinde pusula olcak olan MBSTS'nin başarı istatistikleri ya da başarısızlık düzeyi desek daha doğru olacak Diyanet tarihinde ezber bozan türdeydi. Sınava katılanların başarı oranı yüzde kırk seviyelerinde tespit edildi. Bu oran ve alınan düşük puanlar din görevlilerinde moral bozukluğuna yol açtı. Genel itibariyle sınava her yıla oranla daha az bayan aday katılmıştı. Bununla birlikte sınavlarda bayanların başarı oranı yüksekken bu sınav bayanlara da ezber bozdurmuştur.


Diyanet, bir sınavı daha geride bıraktı bazılarına göre belki de kolay olan sınav genel anlamda zor algılandı. Çok konuşuldu, çok yazılıp çizildi.


MBSTS sil baştan seneye yenilenecek umuyoruz personelin itirazları dikkate alınır...

 

Anahtar Kelimeler:
mbsts sil baştan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim