Öğretmen Diyarı

Matematikle düşman değil dost olabilirsiniz!

Ezberci eğitim sistemi, karmaşık formüller, not ve sınav kaygısı nedeniyle birçok çocuğun korkulu rüyası matematikle düşman değil dost olunabilir.
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü’nden matematik eğitimi alanında uzman danışmanlar tarafından Matematik Öğretimi Geliştirme Projesi yürüten MEÇ Okulları, şimdi de uluslararası matematik konferansına imza atıyor.

Çocukların ilkokuldan itibaren matematik ile dost olmaları ve matematiksel düşünme becerilerine sahip bireyler yetiştirmek hedefiyle uzun süredir çalışmalarını sürdüren BÜMED MEÇ Okulları (Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği Merak Eden Çocuk Okulları), ‘Dostum Matematik’ Konferansı düzenliyor.

7 Kasım 2015 Cumartesi günü, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da düzenlenecek “Dostum Matematik: İlkokulda Matematiksel Düşünme Becerilerinin Kazandırılması” Konferansına, yurt içi ve yurt dışından matematik eğitiminde uzman akademisyenler katılacak. 

BÜMED MEÇ Okulları Okullar Müdürü Faika Yelda Acarbay  “Okulumuzda yaptığımız çalışmaları paylaşmak amacıyla konferans fikrini geliştirdik. Amacımız öğrencilerimizin matematik endişesi yaşamadan, hevesli öğrenenler olmaları, matematiği somutlaştırarak öğrenmeleri ve kendilerine güvenmeleridir. Matematiğin günlük yaşamımızın nasıl içinde olduğunu gözler önüne serecek, çapı açısından Türkiye’de ilk kez düzenlenecek bir etkinliğe imza atacağız” diye konuşuyor.

MATEMATİĞİN DUAYENLERİ KATILIYOR

‘Dostum Matematik’ Konferansı’na; matematik eğitiminin duayenleri Prof. Dr. Sinan Olkun, Yard. Doç. Dr. Engin Alder ve Dr. Marjorie Henningsen konuşmacı olarak katılacak. Uzman akademisyenler, ilkokul matematiğinin temel bileşenleri ve güncel matematik öğretim yaklaşımları hakkında konuşmalar yapacak. Konferansta ayrıca matematik, mühendislik ve matematik eğitimi gibi farklı alanlardan uzmanların, ilkokul matematiğini ve burada atılan matematiksel temellerin hayatın ilerleyen dönemlerindeki yansımalarını tartışacağı bir panel ile soru cevap bölümü de olacak. Panele yine matematik eğitiminde uzman isimler Prof. Emine Erktin, Prof. Dr. Yorgo İstefanopulos, Doç. Dr. Zeynep Kızıltepe ve Yardımcı Doç. Dr. Serdar Altok katılacak.

TÜM MATEMATİK GÖNÜLLÜLERİ DAVETLİ

BÜMED MEÇ Okulları Matematik Eğitim Danışmanı Yardımcı Doç. Dr. Engin Ader, matematikten korkan değil, matematikle dost olan çocuklar yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Öğretmenlerin sürekli konuştuğu, çocuklara ne yapmaları gerektiğini söylediği öğrenme
ortamlarından kurtulup, çocukların soru sorduğu inisiyatif aldığı yaparak öğrendiği öğrenme ortamlarını oluşturmalıyız. Bunun yollarını arayacağımız ve tartışacağımız ‘Dostum Matematik’ Konferansı, bu nedenle çok önemli. Başta sınıf öğretmenleri olmak üzere, ilkokul matematik eğitimi alanında çalışan, matematikle ilgilenen tüm matematik gönüllülerini bekliyoruz. Katılmak isteyenler, konferansla ilgili ayrıntılı bilgiye www.dostummatematik.com adresinden ulaşabilir.”

 

Sözcüeğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim