Öğretmen Diyarı

Matematik Dersinde Sözü Öğrencilere Bırakın

Pisagor bağıntısı ile ilgili formülü vermeden önce sınıfın dikkatini toplamak için Pisagor ile hanımı Hipotenüs arasında geçen muazzam bir aşk masalı anlatınca öğrencilerin daha dikkatli dinlediğini fark ettim.

Arkasından kareköklü sayılarda karekök dışına çıkan sayının tamkare olması gerektiğini anlattığımda anlamakta zorlandıklarını fakat kuvveti çift olanlar sevgilisi ile dışarı çıkar, tek olanlar evde oturur dediğimde daha kolay anlaşıldığını gördüm.

Bütün bunlardan sonra yaptığımız ufak tefek denemeler ile öğrencilerin aslında böyle küçük hikayeleri sevdiğini gördüm ve artık dersleri bu şekilde anlatmaya başladım. Baktım ki çok eğlenceli o zaman öğrencilere konu ile ilgili küçük masallar oluşturmalarını istedim. Böylece çok eğlenceli anlar ortaya çıktı.

Sevilmeyen matematik dersini sevilebilir yapmak

Belki de matematik dersini sevimli yapmayan kişiler matematik öğretmenleridir. Formüller, sayılar, harfler ve bir çok kuramsal bilgi. Bunun yanında sanal olan bir çok işlem. İşte bütün bunlar matematiği sevilmeyen hale getiriyor. Özellikle de öğrencilerin önyargıları ve ailelerin matematiğin zor olduğuna dair telkinleri.

İşte sizlere matematiği sevilebilir hale getirmek için güzel yöntemler.

İlginç Sorular Sorun

Konu ile ilgili olsun ya da olmasın ilginç sorular ile dersinizi renklendirin. Böylece öğrencilerin ilgisi sürekli sizin üzerinizde olur. Hatta teneffüslerde bile. Örneğin “Sinekler neden sürekli ayaklarını birbirine sürter?” sorusunu ders içinde sorduğunuzda bütün öğrenciler size odaklanacaktır. Hele bir de sorularınızı ders ile ilişkilendirebilirseniz o zaman daha güzel olur.

Matematik dersi düşünme yeteneğini ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Öğrencilerin özellikle cevabını bulmakta zorlanacakları sorular sorulduğunda düşünme şekilleri ortaya çıkar. Örneğin “Dünya’daki ağaç sayısının insan sayısına oranı nedir?” şeklinde bir soru sorduğunuzda oran orantı konusuna güzel bir başlangıç yapmış olacaksınız.

Öğrenci Katılımını Sağlayın


 
Öğrencilerin kimisi derse çok katılırken, diğerleri ise neredeyse hiç katılmaz. Bu noktada öğretmenin dikkat etmesi gereken katılmayan öğrencilerin derse katılımını artırmaktır. Bu konuda ise öğrencilerin matematiği görsel hale getirmeleri gerektiğini düşünün. Derse katılımı az olan öğrenciler genelde derse karşı da ilgisizdir.

Bu tür öğrencileri derse etkin katılımını sağlamak için derste  kullanılan materyallerin yapımında görevlendirmeniz gerekir. Böylece hem el becerileri gelişeceği gibi hem de derse katılımları artacaktır. Materyallerin yapımında ise öğrenciler ders ile ilgili bilgilerini de artıracaktır.

Bir Oyun Alanı Oluşturun

Öğrencileriniz genelde dersi oyun şeklinde işlemek ister. Fakat nasıl bir oyun olduğunu onlar da bilmez. O zaman yapmanız gereken tek şey küçük basit oyunlar bulmak. Örneğin üslü sayılar konusunda 2 üzeri 1 den 2 üzeri 10’a kadar saydırıp sonra 3 üzeri 1’e geçmek gibi. Bunu hızlı bir şekilde yaptığınızda eğlenceli olacaktır. Ya da tam kare sayıları söyletmek gibi…

Size Güvenmelerini Sağlayın

Bir yüzme öğretmeni olduğunu düşünün öğrencileriniz size güvenmezse ne olur? Matematik dersi de aynıdır. Öğrencilerinizin size güvenmesi gerekir. Gerek matematik bilginiz, gerekse onlarla ikili ilişkileriniz ile onların güvenini sağlayın. Çalışmalarınız ile onlara örnek olun. Böylece aranızdaki bağlar kuvvetlenecektir. Bunu yaparken aileleri de işin içine katmaya çalışın. Özellikle aileleri de katarak kurulan üçlü bağlar sınıf dinamiğini geliştirecektir.

Üretken Olmalarını Sağlayın

Öğrencilerin konular, bilgiler arasında ilişkiler kurması ve öğrencilerin konunun mantığını anlaması daha kolay öğrenme ortamları oluşturacaktır. Bunun için yapmanız gereken tek şey konunun kurallarını vermek yerine mantığını anlattıktan sonra bir kural oluşturmalarını istemek. Böylece kurallar mantıklı bir şekilde hafızalarında kalacaktır.

Hatalar Yapın

Bazı zamanlar bilinçli bir şekilde örneklerde hata yapın ve öğrencilerin bu hatayı farketmesini sağlayın. Eğer farkedemezlerse “Tahtadaki hatayı bulun” şeklinde bir uyarıda bulunun. Hataları belirsiz zamanlarda yaptığınızda öğrenciler hatanızı bulmak için sürekli size odaklanacaklardır. Bunun yanında hatayı bulması için farklı öğrencilere söz verin.

Sabırlı Olun. Çünkü Zaman Alacak

Bir sınıftaki kültürün oluşması uzun zaman alır. Sınıflarınızı seçerken uzun süreli düşünün. 1 senelik sınıflar almamaya çalışın. Sınıfları kendiniz yetiştirin. Yapacağınız çalışmaların uzun zaman alacağını unutmayın ve çalışmalarınızı sabırla devam ettirin. Her ne kadar “Bunu sadece ben mi yapacağım” şeklindeki düşüncelerinize “Etkisi olmaz ki” şeklinde cevaplar alsanız da inanın etkisi olur. Hem de çok etkisi olur.

Öğrenci merkezli bir şekilde yapılan bu ve benzeri çalışmalar öğrencilerin daha kolay ve etkili öğrenmesini sağlar. Öğrenciler çalışmak, işbirliği yapmak ve üretmek için severek bir araya gelirler. Bu birlikteliği düzenli yönettiğinizde çok başarılı bir sınıf elde edersiniz.

 

Kaynak: ogrenmen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim