Öğretmen Diyarı

Matematik Dersi Müfredatı Sil Baştan!

İşbirliği kapsamında müfredat baştan sona yenilenecek. Öğrencilerin zorlandığı bölümler daha anlaşılır yöntemlerle anlatılacak. Kız öğrencilerin matematiğe ilgisi artırılacak.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) giren 1 milyon 837 bin adaydan 700 bini matematik alanında sıfır çekti. Matemetikte yaşanan başarısızlığa çözüm bulmak ve sıfırcı öğrencilerin sayısını azaltmak için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğine gitti. MEB öncelikle matematik müfredatını baştan sona yenilemeyi planlıyor. 
 
MÜFREDAT SADELEŞECEK 

 
 Protokol kapsamında TÜBİTAK, okullardaki ders müfredatlarını geliştirmek ve öğrencilerin anlayabileceği bir düzeye getirmek için yoğun bir çalışma içerisine girdi. Özellikle matematik alanında önemli ve öğrencilerin zorlandığı bölümler incelenecek. Bu bölümlerin daha basit ve anlaşılır yöntemleri araştırılarak müfredata dahil edilecek. 
 
 Buna göre anlaşılır ve somut kavramlar müfredata eklenecek. Öğrencinin bu ders için analitik kavrama yeteneğini geliştirmeye dönük çeşitli araştırmalar yapılacak. Ayrıca kız öğrencilerin matematikte daha az başarılı olduğu tespit edilirken, kız öğrencilerin ilgisinin artırılması için çalışma yürütülecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim