Öğretmen Diyarı

Matematik artık öğrencilerin korkulu rüyası olmayacak!
3 Kasım Yatılı Bölge Ortaokulu'nun öğrencileri artık Matematik dersinden korkmuyor. Onlar şimdi 'Yerim Seni Matematik' diyorlar.

Kars’ın Arpaçay İlçesi’ndeki 3 Kasım Yatılı Bölge Ortaokulu’nun koridorlarında ‘yerim seni matematik’ sloganıyla, şekil ve şemalarla dolu olan ‘Matematik Sokağı’ hizmete açıldı. Proje ile öğrencilerin korkulu rüyası olan matematik dersinin sevdirilmesi amaçlanıyor.

Öğrenciler son olarak hep bir ağızdan `Matematik öcü değil, biz matematiği çok seviyoruz` diye bağırdı.

Matematik Sokağı’nın açılışı Kaymakam Lokman Önder ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Avcı tarafından yapıldı. Projeye emek veren öğretmenler öğrencilerle velilere koridoru gezdirerek şekil ve şemalar hakkında bilgi verdi. Matematik sokağında öğrenciler, ‘sek sek’ oyunlarıyla da renklendirilen renkli şekiller üzerinde öğrendiklerini anlatmaya başladı. Matematik dersini sevmediklerini, bugüne kadar ‘canavar’ olarak gördüklerini belirten öğrenciler, artık bu dersi çok sevdiklerini ve daha da başarılı olacaklarını ifade etti. Öğrenciler son olarak hep bir ağızdan `Matematik öcü değil, biz matematiği çok seviyoruz` diye bağırdı.

PROJENİN İSMİ ‘YERİM SENİ MATEMATİK’

Arpaçay`daki TEOG sınavlarında başarının artırılması için Milli Eğitim Müdürlüğü`nde kurulan Proje Ofisinde bir araya gelen Matematik öğretmenleri, öğrencilere bu dersi sevdirmek için proje geliştirdi. Öğretmen Melda Sezer tarafından hazırlanan ‘Yerim Seni Matematik’ projesi Kaymakam Lokman Önder, İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Avcı, 3 Kasım YBO Müdürü Fettah Yağışan`ın da destekleriyle okulun matematik öğretmenleri Kamerşah Karacan, M. Furkan Sarıarslan, İlker Deniz Türk ve Müjdat Karadağ tarafından hayata geçirildi.

OKUL İÇİNDE ‘MATEMATİK SOKAĞI’

Kaymakam Lokman Önder matematik sokağı ile ilgili olarak şunları söyledi:

” TEOG sınavlarında sonuçları değerlendirdikten sonra öğrencilerin matematik sorularındaki eksiğini nasıl daha iyi hale getirebiliriz düşüncesinden hareketle bu projeyi geliştirdik. 3 Kasım YBO’yu pilot okul olarak seçtik ve burada Matematik Sokağı oluşturduk. Öğrencilerin matematiğe olan sevgi ve ilgilerini daha artırmayı, eğitimde Arpaçay’ı bir marka yapmayı hedefliyoruz. Bu projeyle daha iyi sonuç alacağımıza inanıyoruz. Matematikle ilgili klasik yöntemlerde ciddi bir başarı sağlanamayınca alternatif yöntemleri denemek istedik. Öğrencilerimizin hayatında bir nebze olsun değişiklik olabilirse, matematikteki başarıyı artırabilirsek bu bizi daha mutlu edecektir.”

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim