Öğretmen Diyarı

Matematiği sevmenin yolları nelerdir?

Arkadaşlar, en sevdiğimiz (!) ders olan matematiği daha da eğlenceli hale getirmeye ne dersiniz?

 

Birçok öğrencinin ortak problemidir matematik. Eğitim hayatımız boyunca hep karşımıza çıkar, kurtuluş yoktur. O halde yapmanız gereken onunla yaşamayı öğrenmek, onu sevmektir. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Uzmanlar, çeşitli oyunlarla matematiğin sevdirilebileceğini belirtiyor. Öncelikle bu dersten hoşlanmak için okula devam etmeniz gerekiyor. Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikri Akdeniz’in olaya bakış açısı şöyle: “Matematik bir piramide benzer. Temel yoksa, bir kat yukarı çıkamayız. Bu sebeple derslerde geri kalmamak son derece önemlidir. Bir ay yaşanan sıkıntı sonucunda öğrenci, bütün eğitim hayatı boyunca derslerinde güçlük çekecek ve hata yapma endişesi yüzünden matematikten korkacaktır.”

 

Aileye düşen görevler:

* Çocuğunuza satranç, dama gibi düşünceyi geliştiren oyunlar oynatın. Çünkü, yapacağı hamlede düşünmeyen kişi matematiği sevmez. Çocuğa yenmenin zor olduğunu, bunun için uzun süre düşünmek gerektiğini kavratın. 

* Çocuğunuzu aşırı zorlamayın. Gerçekten matematiğe yatkınlığı yoksa üstelemeyin.

 

Öğretmenlere düşen görevler:

* Uzun ve can sıkıcı ödevlerden kaçının. Öğrencilerin seviyesine uygun davranın ve kapasitelerini aşırı zorlamayın. 

* Formülleri ezberletmeyin, akılda kalıcı örneklerle öğretin. Çocuk problemi, akıl yürüterek çözsün.

 

Herhangi bir düşünceyi matematik formüllere dökemiyorsanız, o düşüncenin doğruluğundan emin olamazsınız. Matematikten uzaklaştıkça, aydınlıktan uzaklaşmış olursunuz. 

Gerçek aydınlar, matematik dille konuşurlar. Matematik, gerçek aydınların parolasıdır. İleri toplumların seçkin insanlarında, "Math Anxiety" dedikleri bir matematiksel endişe, bir matematik tutku vardır. Dilini ve düşüncelerini, matematik süzgeçten geçirirler.. 

Matematiksiz bir bilim dünyası tasavvur edilemez. 

Yıllar önce, merhum fizikçimiz Prof. Dr. Feza Gürsey bu konuda şunları söylemişti: 

"Bilimin ilerlemesi ancak matematiksel fizikle gerçekleşecektir. Teorilerdeki hızlı ilerlemeler sonucu gelişen yeni fikirler, fizikte o kadar derin bir matematiğe ihtiyaç gösteriyor ki, gerekli matematiğin bir kısmı, henüz matematikçiler tarafından bile geliştirilmiş değil. Bu durum, matematikçilere ilham kaynağı oldu. Ve artık önemli toplantılarda büyük matematikçilerle büyük fizikçileri birlikte görüyoruz." 

Ne var ki, ileri ülkelerde bile, büyük matematikçilerin sayıları gün geçtikçe azalıyor. Yeni gençler için matematik cazip bir alan olmaktan çıkmış. Matematiğin, ilköğretim ve liselerde öğretmenlik ve üniversitelerde öğretim üyeliğinden başka imkân alanı olmadığı için, yeni kuşaklar bu bilim dalına pek iltifat etmiyor. 

Mevcut matematikçiler de, yavaş yavaş başka alanlarda iş hayatına atılıyorlar. 20.000 üyeli Amerikan Matematikçiler Cemiyeti bile, son zamanlarda matematik alanında bazı gerilemeler olduğuna dikkati çekiyor. O Amerika ki, 1962'den bu yana dağıtılan yüksek ödüllerin yarısını matematikçiler ile kazanmıştır. Buna rağmen, Amerika'da bile bütçe darlığı ve enflasyon karşısında maaşların düşük seviyede kalışı yüzünden matematikçilerin sıkıntıya düştükleri bildiriliyor. 

Fransa'da ise matematikçi sıkıntısı ülkenin en büyük problemleri haline gelmiştir. Maaşların düşüklüğü sıkıntının başlıca kaynağını teşkil ediyor. 

Oysa, gelişmiş ülkelerin bilimsel atılımları ve sanayi ötesi toplum yapılarının oluşması için en çok ihtiyaç duyulan uzmanlık alanı hiç şüphesiz matematik olacaktır. 

Bundan sonra, parçacık fiziği üzerinde çalışacak bir gencin daha derin bir matematik bilgisine ihtiyacı var. Zira, teorideki gelişmeleri tecrübe ile takip etme şansı gün geçtikçe imkansızlaşıyor. 

O halde, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bütün gelişmiş ülkelerin süper matematikçilere ihtiyacı artacaktır. 

Amerika, bu ihtiyacı şimdiden ciddi bir şekilde hissettiği içindir ki bu alanda kaçınılmaz tedbirlere başvurmaktadır. 

Her şey, önümüzdeki yıllarda süper matematikçilerin katkıları ile gelişecek bir bilim dünyasına gebe olduğunu gösteriyor.. 

Acaba, Türkiye'mizin bu matematiksel bilim dünyasındaki yeri ne olacaktır..?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol