Öğretmen Diyarı

Matematiği oyunlarla öğreniyorlar
Urla Bademler Köyü’nde 30 yıllık matematik öğretmeni Tufan Döleneken ile meslektaşı eşi Handan Döleneken tarafından kurulan Matematik Çiftliği, öykü ve oyun tarzı aktiviteler ile matematiği sevdiren yaz okuluna başladı.

Farklı aktivite ve etkinliklerle matematiği kabus olmaktan çıkaran çiftlik, sosyal aktiviteler ile de gelen çocuklara keyifli anlar yaşatıyor. Matematiğin önemli bir alan olduğuna işaret eden Matematik Çiftliği kurucusu Tufan Döleneken, yeni eğitim sistemi başlayana kadar matematiği sevdireceklerinin altını çizdi.

Çiftliğin kurucusu matematik öğretmeni Tufan Döleneken, Matematik Çiftliği’nin bir eğitim kurumu olduğunu ancak çocukların matematik korkusundan kurtulması için matematiğin farklı aktiviteler uygulanarak öğretildiğini ifade ederek, yaz okuluna olan talebin yoğun olduğunu belirtti.

Döleneken 24 Temmuz’da başlayan yaz okulunun 2 hafta süreceğini belirterek, 15 Ağustos tarihinde de ikinci bir yaz okulunun daha açılacağını söyledi. Her şeyin temelinde matematiğin var olduğunu dile getiren Döleneken, "Biz matematiği eğlenerek öğretmeye odaklı çalışıyoruz. Çocuklarımız matematikten korkarsa onu hiç öğrenmek istemeyeceklerdir. Biz bu sebeple özellikle yaz okulumuzda matematiğin güzel yanları ve hayatta her yerde karşılarına çıkacağını gösteriyor ve öğretiyoruz" dedi. Bilimin temel yapıtaşlarının matematikten geldiğini anımsatan Döleneken, matematiğin hayatın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu söyledi. Bu sebeple, matematiği öğrenmenin önemine işaret eden Döleneken, "Kendi geliştirdiğimiz oyunlarla çocuklara matematiği sevdiriyoruz. Yaz okulu bu nokta da önem taşıyor. Çocuklar tatilde hem güzel bir etkinlik yapıyor hem de matematiği korkuları arasından çıkarıyor. Yeni eğitim sistemine matematikten korkmadan başlıyorlar" diye konuştu. 15 gün sürecek olan yaz okulunda çocukların bahçede kamp kurabildiğini ve farklı spor alanlarında kendilerini gösterme imkanı olduğunu belirten Döleneken, bunun dışında yaz okulunda matematik dışında ek olarak İngilizce eğitimi de verdiklerini açıkladı.
Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim