Öğretmen Diyarı

Manisa Valisi’den imam hatip açıklaması: Keşke zamanında bildirseydiniz
Salihli Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret eden Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Salihli'de kapatılan iki özel okulda Salihli'deki 17 meslek örgütünün Fen Lisesi ve Mesleki Teknik Eğitim Merkezi açılması talebini ilk kez duyduğunu belirterek, “Keşke zamanında bildirseydiniz, kurulan düzeni bozmak çok zor” değerlendirmesini yaptı.
Salihli'de FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan iki özel okulun yerine açılan İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu'nun yerine Fen Lisesi ve meslek eğitim merkezi açılması konusunda ilçedeki meslek örgütlerinin temsilcilerinin bir süredir yürüttüğü lobi çalışmaları ve bu konudaki beklentiler, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in Salihli TSO ziyaretinin en önemli gündem maddesi oldu.
İMAM HATİP YAPILAN OKULLAR İÇİN FEN LİSESİ TALEBİ

Salihli TSO olarak sektör analizleri yaptıklarını, 3 ayda bir farklı bir sektörü inceleyerek sorunlarını tespit ettiklerini anlatan Yüksel, her sektörün ortak sorununun kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu kaydetti. Salihli'ye bir Fen Lisesi ve Mesleki Teknik Eğitim Mekrezi açılması konusunda yıllardır çaba sarf ettiklerini, FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan iki özel okulun bu okullar için iyi bir fırsat olduğundan hareketle, ilçede bulunan esnaf ve işadamlarının üye olduğu 17 meslek örgütüyle dayanışarak bu konuda kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını belirten Yüksel, “Her kanaldan talebimizi ilettik. Fakat her iki okulda da İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu açıldı. Salihli'nin potansiyeline bakıldığında 3 İmam Hatip okulu fazladır. Kapasitelerinin çok altında öğrenci barındırıyor. Bir taraftan da hayırsever Şahin Şen tarafından Valilikle imzalanan protokol çerçevesinde Kız İmam Hatip lisesi yaptırılacak. Kamu mallarının rasyonel kullanımı açısından bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz” dedi.
“İLK KEZ DUYDUM”

Bu konudaki talebi ilk kez duyduğunu belirten Vali Güvençer ise “Şimdi haberim oluyor. Bu konuda çok geç kaldınız. Keşke doğrudan bana bilgi verseydiniz” dedi. Bu konularda valiliğin karar merci olduğunu ve talebin zamanında ulaştırılmış olması durumunda dikkate alınacağını vurgu yapan Güvençer, “Bu aşamadan sonra geriye dönüş çok zor. Fen Lisesi'ni Salihli hak ediyor. Ayrıca OSB'nin içinde bir mesleki eğitim merkezi yapılabilir veya Endüstri Meslek Lisesi'nde gerekli bölümler açılabilir” ifadelerinde bulundu.Kaynak: Sözcü
Anahtar Kelimeler:
Imam HatipManisa Valisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim