Öğretmen Diyarı

Maliye Bakanı: Öğretim üyeleri az maaş alıyor
5. İzmir İktisat Kongresi
- Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı (1)
- "Mevcut konutların tamamından, 2017'ye kadar birenerji performans sertifikası alacağız. Belki ileride bunun üzerine bir emlak vergisi veya verimliliğiteşvik edecek bir vergi sistemi düşünülebilir"
- "Mesela obeziteyi tetikleyen, sağlık harcamalarınıartıran ürünlere yönelik özel tüketim vergisigündeme gelebilir. Tüm bu hususları tartışıyoruz, düşünüyoruz, ileriki dönemlerde tüm bunlargündeme gelebilir, uygulamaya konabilir"

İZMİR (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Mevcut konutların tamamından, 2017'ye kadar bir enerjiperformans sertifikası alacağız. Belki ileride bunun üzerine bir emlak vergisi veya verimliliği teşvik edecek bir vergi sistemi düşünülebilir" dedi.

5. İzmir İktisat Kongresi kapsamında düzenlenen "Küresel Kriz Sonrası Kamu Ekonomisinde YeniEğilimler ve Beklentiler" başlıklı oturumu yöneten Şimşek, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Türkiye'de beyanname veren gelir vergisi mükellefi sayısının 3 milyon 408 bin kişi, kurumlar vergisimükellefinin 663 bin, ücretli sayısının ise 15.8 milyon olduğunu anlatan Şimşek, toplam 20 milyonmükellef sayısının batı ülkeleriyle karşılaştırıldığında düşük olarak gözükebileceğini ancak 10,5 milyonemekli bulunduğu, kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 32'ler civarında olduğu ve öğrenci sayısı gözönüne alındığında mükellef sayısının çok düşük olmadığının görüleceğini bildirdi.

Ücret ve maaşların son 10 yılda baskı altına alındığı yönündeki iddiayı içeren bir soru üzerine Bakan Şimşek, son 11 yılda enflasyon oranı yüzde 154, en düşük memur maaş artışının yüzde 360, asgariücretin yüzde 330, emekli maaşlarının ise türüne göre yüzde 700'leri bulan artışların olduğunu söyledi.

Şimşek, toplam personel giderlerinin bütçe içindeki payının 2002'deki yüzde 18 seviyesinden yüzde 30 civarına geldiğini, personel sayısı ve maaşlardaki ciddi bir artışın bütçedeki esnekliği ciddi bir şekildesınırladığını anlatarak, öğretim üyelerinin aldığı ücretin düşük olduğu eleştirilerine katıldığını, bu konuda diğer kamu personellerine oranla durumun iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Şimşek, gelir ve kurumlar vergisinin milli gelire oranının yüzde 6'nın altında bulunduğunu, bunun Danimarka'da yüzde 29 olduğunu kaydederek, vergi tabanının genişletilerek oranlarıyla oynamadan gelirinartırılabileceğini, yeni gelir vergisi tasarısıyla bunu yapmak istediklerini dile getirdi.

Hane halkı borçlanmalarında ciddi bir artış olduğunu ancak halen AB ortalamasının altında olduklarını anlatan Bakan Şimşek, bir katılımcının ihale usulü vergi toplanması yönündeki önerisi üzerine, "Oldukça radikal bir öneri. Ben ne söylesem, bir yerlerde başlık olur. Vergileri özel sektöre toplatalım şeklinde birönerme. İlginç bir öneri. Tabii Gelir İdaresinde 40 bin çalışanımız var. Üzerinde çalışılması, tartışılması gereken bir konu deyip geçelim" yanıtını verdi.

"Ekolojik vergi mevzuatımız neden yok ?" sorusu üzerine ise Şimşek, bu konuda doğrudan doğruya çokiyi oturmuş bir sistematiğin bulunmadığını ancak motorlu taşıtlar vergisi için karbon salınımını baz alan birvergilendirme konusunda ellerinde bir çalışmanın bulunduğunu belirtti.

Konutlar için de benzeri bir çalışmanın bulunduğuna işaret eden Şimşek, şöyle konuştu:

"İkincisi konutlarda. Mevcut konutların tamamından 2017'ye kadar bir enerji performans sertifikasıalacağız. Belki ileride bunun üzerine bir emlak vergisi veya verimliliği teşvik edecek bir vergi sistemidüşünülebilir. Bunun benzeri birçok konu tartışılabilir. Mesela obeziteyi tetikleyen, sağlık harcamalarınıartıran ürünleri yönelik özel tüketim vergisi gündeme gelebilir. Tüm bu hususları tartışıyoruz, düşünüyoruz, ileriki dönemlerde tüm bunlar gündeme gelebilir, uygulamaya konabilir."

- "Mali af niteliğindeki hiçbir yapılanmayı doğru bulmuyorum"

Herkes için bir kredi notu mekanizmasının altyapısını oluşturduklarını anlatan Şimşek, mali af niteliğindeki hiçbir yapılanmayı doğru bulmadığını, bunun vergi uyumunu bozduğunu ve toplumda adaletsizlik algısı doğurduğunu kaydetti.

Verginin Maliye'ye değil aslında 76 milyona ödendiğini dile getiren Şimşek, "Vergi, 76 milyonun hakkıhukuku demektir; ödenmeyince elbette takibe gideriz. Mükellefler, genellikle kamu alacaklarını önceliksırasında en alta koyuyor. Maliye de artık teknolojiyi kullanarak bankalar aracılığıyla alacağını tahsil etmeyoluna gidiyor. Bazen bankalar bunu aşırıya götürüyor. Biz bankalara 'Mükellefin bize 10 lira borcu var,ona haciz koyun' diyoruz. Onlar da 'Bu mükellef devlete taktıysa yarın bana da takar' diyor, bütün parasınahaciz koyuyor. Bu tür problemlerin oluşmaması için gerekli düzenlemeler yapılması noktasında BDDK nezdinde girişimlerde bulunduk" ifadelerini kullandı.

Şimşek, İzmir'in geleceğinin çok parlak olduğunu belirterek, "Burası lojistik anlamda en güzel yerlerdenbiri. Şu anda birçok sektöre Tunceli'de verdiğimiz teşviği, İzmir'de veriyoruz; yeterki stratejik ürün üretilsin. İzmir'de liman, güçlü bir altyapı, yetişmiş eleman, üniversitelergirişimci ruh var, bir de teşvikler de var. Daha ne olsun" diye konuştu.

Bakan Şimşek, "Bir defalık gelirler her ne kadar azalıyorsa da biz sırtımızı buna dayayamayız. Taşımasuyla değirmen dönmez. Bizim süreklilik arz eden harcamaları süreklilik arzeden gelirlerle yapmamız lazım" dedi.

 
\"Anadolu

 

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim