Öğretmen Diyarı

Mahkeme: 'Okul Müdürü Atama İptal Kararı, Herkes İçin Geçerli'

Özellikle Düşük Puan Verdiler


Balıkesir Bigadiç Dörtyol İlkokulu'nda görev yapan Eğitim Sen'li okul müdürü Enver Özcan yönetici değerlendirme formundan 75 puan alamadığı için görevinden alınmıştı. Sendika aracılığıyla 'soyut nedenlerle kendisine özellikle düşük puanlar verildiğini öne sürerek' durumu yargıya taşıyan Özcan, mahkemeyi kazandı. 


Mahkeme iptal kararının davacının yöneticilik yaptığı eğitim kurumuna yeniden atanmasını gerektirmeyeceği, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 18 Şubat 2015 tarihli kararı uyarınca tesis edeceği genel düzenleyici işleme dayalı olarak davalı idarece davacının durumunun yeniden değerlendirileceğini bildirdi. 


Tüm Okul Müdürleri Yeniden Değerlendirilmeli


Verilen kararın bütün okul müdürleri için geçerli olduğunu belirten Mahkeme, "İptal kararı, davacının yanı sıra iptal olunan idari işlemin etkide bulunduğu diğer kimseler hakkında da hüküm ifade etmektedir. Danıştay, Bölge İdare, İdare ve Vergi Mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre, idare gecikmeksizin işlem tesisi etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde idareye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez. Bu kararın uygulanıp uygulanmaması konusunda idare her hangi bir takdir yetkisine sahip değildir. Bu kararların doğruluğunu tartışma yetkisine de sahip değildir" dedi.


Karar Geçmişi de Kapsıyor


Eğitim Sen Balıkesir Şube Sekreteri Özgür Sarıbülbül mahkeme kararıyla ilgili açıklamada bulundu. Anayasa Mahkemesi'nin de müdür atamalarını iptal ettiğinin altını çizen Sarıbülbül, "AYM, bundan sonra bu atamaları valilerin de yapamayacağını karara bağladı. Anayasa Mahkemesi'nin Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. İdare Mahkemesi'nin verdiği karar ise geçmişi de kapsıyor. Buna göre görevden alınan müdür ve müdür yardımcılarının göreve iade edilmeleri gerekiyor. Bu karar Balıkesir'de 248 okul müdürü ve 244 müdür yardımcısını direkt olarak ilgilendirecektir." diye konuştu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim