Öğretmen Diyarı

Mağdur Mesleki ve Teknik Eğitim Mezunlarının Sesine Kulak Verin!

 Teknik Eğitim Fakültesi mezunları olarak 28 Şubat sürecinin yarattığı bireylerin eşitliğinin önüne set geren kararlarının mağduriyetini içimizde yaşamaktayız. 28 Şubat sürecinde oynanan bu oyun  koskoca bir ülkenin mesleki ve teknik eğitim sistemini çökertmekten çekinmemiştir.


28 Şubat mağdurlarının pek çoğunun bu mağduriyetleri giderilmiş fakat Mesleki Eğitim ve Teknik Eğitim Fakültesi  mezunlarının mağduriyetleri halen devam etmekte, Mesleki Eğitim ve Teknik Eğitim Fakültesi  mezunları kaderleriyle baş başa bırakılmışlardır.


Yıllardır “Meslek lisesi , memleket meselesi “ denilmekte ancak bu zaman zarfında yapılan öğretmen atamaları  , atama bekleyen mesleki ve teknik öğretmen mezunlarının yaklaşık % 3 kadarıdır. 2015 yılının Eylül ayında yapılan öğretmen atamasında ise Elektrik Öğretmenleri bu mağduriyeti yaşayanların başında gelmektedir. Yaklaşık olarak 297 öğretmene ihtiyacı olan bölümümüz 49 gibi kendi açık sayısının %16,8 gibi küçük bir miktarına tekaül eden kontenjan verilerek mağdur edilmiştir.Diğer bölümlerde olduğu gibi atama yuzdesi %70-%80 oranında tulularak 2016 Şubat ayında en az 250 Elektrik öğretmeni atanmalıdır.Mesleki ve Teknik Eğitimin köklü bölümlerinden olan elektrik  ve diğer mesleki ve teknik eğitim bölümlerinin şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamasında gerekli kadroları alması ve gelişen sanayimize kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için gerekli önlemler alınmalıdır.

Mesleki ve Teknik Eğitimin önemini belirten en büyük örnek ise 30-31 Mart 2015 tarihinde meydana gelen enterkonnekte sistem arızası sonucu saatlerce karanlıkta kalan ülkemizdir. Ülkemiz enterkonnekte sistem bakım ve işletiminin büyük bir bölümü oluşturan personel elektrik bölümü mezunudur. Ayrıca bu sistemde çalışabilecek olan kişilere verilen yeterlilik belgesi eğitim öğretimi elektrik öğretmenleri tarafından yalnızca elektrik bölümü mezunu öğrencilere verilebilmektedir.


Gelişen ve büyüyen bir Türkiye için sanayilerin ihtiyacı olan kalifiye elemanın temini için  mesleki ve teknik eğitime daha fazla önem verilmeli ve çağın geleneklerine uygun olarak meslek liseleri yeniden dizayn edilmelidir.

 

Kaynak: kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol