Öğretmen Diyarı

Madem müdürler öğretmenleri değerlendiriyor; o zaman öğretmenler de müdürleri değerlendirsin.
  Öğretmenlere yıl sonunda performans notu verilmesi, öğretmen camiasından ve sendikalardan sert tepkilere neden oldu. MEB'in performans değerlendirme çizelgesine göre yapıldığı iddia edilen değerlendirmelere öğretmenlerin pek itibar ettiği söylenemez. Aldıkları notu önemsemeyen öğretmenler, performans notu verilmesi uygulamasını da kabul etmemektedirler.
Müdürler tarafından genellikle rastgele verilen bu notların ne zaman ve nerede kullanılacağı da belirsizliğini koruyor. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması gibi bu uygulama da gündemi meşgul etmeye devam edecek gibi görünüyor.

Mebpersonel.com olarak bu konuda yeni bir fikir ortaya atıyor. Madem öğretmenler müdürler tarafından değerlendirilebiliyor; o zaman öğretmenler de müdürleri değerlendirsin. Yıl sonu geldiğinde öğretmenler de MEBBİS üzerinden müdürlerini hatta müdür yardımcılarını değerlendirsinler. Tüm öğretmenlerin verdiği notların da ortalaması o idarecilerin performans notunu oluştursun. 

Ortaya çıkan performans notlarının ne zaman ne işe yarayacağını bilemesek de ortada bir değerlendirme varsa bu karşılıklı olmalı.


Kaynak: www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Cemil 2 yıl önce

Gerçekten yerinde bir görüş. Madem şeffaklık olacaksa bu kaçınılmaz. Bizim okul müdürünün ağzından hiç düşürmediği pelesenk bir cümlesini bende ifade edeyim: Söz A.N. ASYA' ya ait:Boyasına güvenen kilimler güneşten korkmaz. Bende diyorumki, eyyyy müdürler, gelin boyanıza güveniyorsanız öğretmenlerde sizleri değerlendirsinde, boyanız nitelikli mi değilmi , görelim.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim