Öğretmen Diyarı

LYS başvurusunda skandal

LYS'ye girecek olan ve başvuru sistemi yüzünden mağdur olan binlerce genç Bakan Avcı'dan bir an önce çözüm bekliyor.

\"\"Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

LYS sınavı için sınav ücreti yatıran öğrenciler, sınava girmek için internetten başvurularını yaptıklarını, onaylandığını ancak sınav yerleri için aynı siteye girdiklerinde, LYS’ye başvurunuz bulunmamaktadır” yazısı ile şok geçirdiler.

LYS sınavı için yetkililerin internetten başvuruların kabul edileceği bilgisi ile binlerce öğrenci internetten başvuruda bulundu. SÖZCÜ’ye konuşan LYS sınavına girmek için başvuran bir grup öğrenci, interneten başvuruda bulunduklarını, daha sonra “onaylanmıştır” diye bilgi aldıklarını ve sık sık siteye girip onaylandığı bilgisini çek ettiklerini ifade ettiler.

 

Öğrenciler LYS’ye hangi okullarda girecekleri bilgisini öğrenmek için yine kayıt için başvuruda bulundukları siteye girdiklerinde, ” LYS’ye başvurunuz bulunmamaktadır “yazısı ile karşılaşınca şok geçirdiklerini bildirdiler.

Öğrenciler, ellerinde para yatırdıkları belge dışında bir şeylerinin olmadığına dikkat çektiler. Bu durumda 4 bin arkadaşlarının olduğunu da bir televizyon kanalından öğrendiklerini söyleyen LYS mağduru öğrenciler, Başvurularımızı yaptık, onaylandı bilgisini de aldık. Onaylandı gözüken ve sonrasında büyük ihtimalle sistem hatasından kaynaklanan bir olayla karşı karşıyayız.. LYS sınavına bir yıl boyunca hazırlandık, ailelerimiz maddi manevi konuda bizlere destek verirken bu yapılanları nasıl izah edeceğiz. Sınavlara 10 gün kala girmeyeceğimizi öğrenmek nasıl bir durumdur bilemezsiniz. Psikolojimiz berbat durumda. Sadece bizim değil binlerce aile bireylerini de bir araya getirdiğinizde bu yapılanların affedilir bir yanı yok. Skandal değil de nedir bu.

“BAKAN AVCI EMPATİ YAPSIN”

Milli Eğitim Bakanına sesleniyoruz, bir an önce bu yapılan yanlışı gidermelidir. Bakan Avcı empati yapmalı ve biz LYS sınavına giren öğrencilerin yerine kendi evlatlarını, torunlarını düşünerek bu yanlışı düzelteceğine inanıyoruz. Sınavlara 10 gün gibi bir süremiz kaldı.

ÖSYM YETKİLİLERİ İLGİSİZ

Bazı arkadaşlarımız dün ÖSYM’ye gittiler. Oradaki yetkililer arkadaşlarımıza, “senin gibi çok var neyse geç yaz dilekçeni ” gibi lakayıt bir şekilde davrandıklarını söylediler. Dilekçelerini veren arkadaşlarımıza 7-8 gün sonra durumlarının belli olacağını söylemişler.”

Öğrenci aileleri bu durumun bir an önce düzeltilmesini ve çocuklarının bir yılının göz göre göre heba olmalarını istemediklerini, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın bir an önce bu duruma el koymasını istediler.

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
lys başvurusunda skandal

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim