Öğretmen Diyarı

Lösemiye karşı ‘moral’ okulu

Melike KINACI/AA
Tedavileri hastanede sürdürülen lösemili çocukların eğitimlerinin aksamaması için Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açılan "hastane okulu"nda öğrenciler hem öğreniyor hem de çeşitli aktivitelerle eğleniyor.

Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Kliniği'nin ikinci katında eğitim veren hastane okulunda, duvarlarında yer alan çizgi film karakterlerinden oyun odasına, ders sınıfından kütüphanesine kadar detayı düşünüldü. Okul, hastane ortamından uzak eğitim yuvasını andırıyor. Orhan Cemal Fersoy İlkokuluna bağlı "hastane okulu"nda, kanser tedavisi gören çocuklar günde birkaç saat dahi olsa hasta odalarından ayrılıp hem sosyalleşebiliyor hem de tedavi sürecinin imkanları dahilinde Türkçe, matematik, tarih, coğrafya gibi derslerden uzak kalmıyor. 

SENE BOYU ETKİNLİKLER

Okuldan 0-18 yaş arası çocuklar yararlanabiliyor. 6 yaşına kadar çocuklar birçok oyuncağın bulunduğu oyun odasında eğlenirken, 6 yaş üstü çocuklar daha çok kitap okuyor, arkadaşlık kuruyor veya sınıf öğretmeni ile ders çalışıyor. Okulda ayrıca sene boyunca sinema, tiyatro, müzik dinletisi, doğum günü ve bayram kutlamaları gibi etkinlikler yapılıyor. Yoğun kemoterapi ve ilaç tedavisi gören hasta çocukları motive etmek adına steril ortamda organizasyonlar düzenleniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim