Öğretmen Diyarı

Liseliler Sınıfta Kalmak İstemiyorlar!

Liseliler sorumluluk Sınavı istiyor,SınıMEB, lise son sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi bulunanlar için Eylül'de sorumluluk sınavı yapılmasını kararlaştırdı fakat ara sınıf öğrenciler için bu durum söz konusu değil ve bundan dolayı birçok öğrenci birkaç puan yüzünden mağdur oluyor.Feryatlarını mebgündem sistesi olarak bizlerle paylaşan lise öğrencileri sorumluluk sınavının ara sınıflar içinde eylülde uygulanmasını istiyorlar ve sınıfta kalmak istemiyorlar.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise son sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi bulunanlar için Eylül'de sorumluluk sınavı yapılmasına, başarılı olmasına rağmen devamsızlıktan kalanların ise devamlı öğrenciler gibi değerlendirilmesine karar vermişti.Aslında ara sınıflar için eylül ayında ara sınıf liselilere de sorumluluk sınavları yapılabilir ve bu o kadar da zor değil.Artık MEB yetkilileri liseli öğrencilerin ve ailelerin seslerine kulak vermeli ve bir an evvel sorumluluk sınav hakkını ara sınıf öğrencilerine de vermelidir.

 

 

7 Eylül 2013 tarihli ve 28758 Resmi Gazetede yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile liselerde ortalama ile sınıf geçme kaldırılmış onun yerine sorumlu sınıfı geçme sistemi getirilmişti.Ayrıca ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma şartları da değiştirilmiş ve 45 olan ders geçme notu 50 puana yükseltilmişti.Bununla beraber birinci dönem notuna bakılmaksızın ikinci dönem notu 70 olan lise öğrencisi de o dersten başarılı sayılıyordu.Yani öğrencinin dersten başarılı olması için o ders notunun 50 ortalama puana sahip olması ya da birinci dönemi sıfır dahi olsa ikinci dönem puanının 70 olması gerekiyor.Bunu sağlayamayan öğrenci o dersten sorumlu olarak bir üst sınıfa geçer fakat bu durumunda belirli bir sınırlaması var. Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Öğrencinin yıl sonunda 3 ten fazla başarısız dersi varsa sınıfta kalıyor. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. İki kez sınıfta kalanın ilişiği kesiliyor ve Açık Liseye kaydediliyor… Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez. Sorumlu geçilen dersler için eğitim öğretim zamanında sorumluluk sınavları yapılır. Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı veya uygulamalı sınav esaslarına göre kasım ve nisan ayları içerisinde ilgili branş öğretmeni tarafından yapılır. Bir dersin sorumluluğu da, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar.

 

 

İşin özü derslerden başarılı olma şartı olan puanın 45 ten 50'ye çıkartılması öğrencileri biraz zorlamakta ve mağdur etmektedir.Bir sene içinde 4 dersten başarısız olması öğrencinin sınıf tekrarına sebep olduğu için ayrı bir mağduriyet oluşturmaktadır çünkü birçok öğrenci bazı derslerden sınırda kalarak (48-49 ort.puan) derslerden başarısız sayılmışlardır.

 

 

Sitemize gelen yüzlerce gelen mail ve taleplerden bir kaçını kamoyu ile paylaşmak istiyoruz (sorumluluk sınavını öğrenciler ve veliler ortalama yükseltme sınavı olarak algıladıkları için oys olarak talepte bulunuyorlar);

 

 

SESIMIZI DUYURUN ! Ben lise 3. sinif ögrencisiyim bu seneye kadar alttan dersim yok bu sene ortalamam 48.57 oldugundan dolayi sinifta kaliyorum ilk donem 3 zayif 2. donem 3 zayifim var ortalamada 4 zayif oluyor benim durumumda olan cok arkadasim var yeni bir sistem ilk senesi bizler kurbanlariyiz son gune kadar hocalarim sinifi geciyorsun dediler daha hocalar bile anlamis degilken sistemi bize yazik ettiler af sinavi istiyoruz bir tek 12 ler degil bizde magduruz hakkimiz gectiyse helal etmiyoruz bu sistem bu sekilde olmaz birileri körü körüne magdur edilemez teogdan dolayi biz arka planda kaldik lutfen SESISIMIZI DUYURUN magduruz bir calisma yapilsin bizim icin .. (Zeki Demirci)

 

 

Size yalvarıyoruz sesimizi duyun yüzlerce aile mağduruz bu sene oys kaldırıldı af istiyoruz bu çocukların hepsi okulu bırakacak lütfen sistemi anlamadan kaldılar son bir şans istiyoruz af çıksın binlerce dilekçe verdik mağduruz egıtime teşfik istiyoruz maddi manevi aynı seneyi karşılayacak gücümüz yok genćler pişman ve perişan 9.10.11 af bekliyoruz son bir şans lütfen sesimizi duyun. çok az kaldı okullar açılmasına lütfen son bir şans yüzlerce öğrenci 2 puanla 48lerde 49larda sınıf tekrarına kaldı bakınız bu çocukların hiçbiri okula dönmicek sokaklarda gezecek son bir af bir anne olarak size yalvarıyorum destek olun hayatları kararmasın Allah tuttuğunuzu altın etsin binlerce dilekçe var dikkate alınız saygılarımla (bir anne)

 

 

Lütfen lise 9,10,11. sınıflara af gelsin 45 üstüler geçsiin sesimizi duyurun magduruuuz:((( (Melisa Özyigit)

 

 

izmir urlada oturuyorum babamın hasta olmasından dolayı sınavlara pek fazla kafa vermeyip ortalamam düşük olduğundan sınıfta kaldım. benim gibi kac tane kardesim var bu durumda. sayın bakanımız lütfen şu sınavı yapın lütfen hayatım bitmek üzere lütfen..

 

 

Bir 10. Sınıf ogrencısı olarak bu sene oys nın olmasını talep edıyorum. (Muharrem Ulusoy)

 

 

9 10 ve 11.sınıflara ortalama yükseltme sınavı istiyoruz 1-2 puanın cezası 1 sene olmamalı aileler çok mağdur son sınıflara sınav hakkı tanındı bizede tanınmasını istiyoruz. (Doğukan Serin)

 

 

Görüldüğü gibi öğrenci ve veliler son sınıf öğrencilere verilen eylül ayındaki sorumluluk sınav hakkının   ara sınıflarda okuyan öğrencilere de verilmesini istiyorlar.Özellikle annelerin ortak görüşü ; çocukların sınıfta kaldıktan sonra sınıf yerine sokaklarda olacakları.Öğrencilerin yeri sokaklar değil sınıflarıdır.Bazı sebeplerden derslerden başarısız olan öğrenciler sınıf tekrarına maruz kalmak istemiyorlar.Üstelik çoğunun ortalaması 48 ve 49 gibi sınır notlarında.Birkaç puan yüzünden öğrencilerin bir senesi ,ömürleri heba olmasın.Milli Eğitim Bakanlığı lise öğrencilerini ve ailelerinin seslerini duyma vakti geldi de geçiyor.Haklı taleplerine bir karşılık vererek ara sınıf lise öğrencilerine eylül ayında sorumluluk sınavı hakkı vererek yeni bir şans vermeliler.Okumak isteyenlere engel değil destek olmalılar.Mebgündem sitesi olarak bu haklı talebin takipçisi olacağız.

 

Mebgundem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim