Öğretmen Diyarı

Liseliler robot yarışında

Dünyanın prestijli 14-18 yaş arası robotik turnuvası FRC ilk kez Türkiye’de yapılıyor. Üç gün sürecek turnuvada heyecan doruktaydı. 28 takımın yarıştığı FRC’de Türkiye’de de sekiz grup bulunuyor. 5 Aralık’taki final maçlarının ardından kazananlar ödüllerini alacak.

Amerika merkezli First Vakfı tarafından 1994 yılından beri düzenlenen ve her yıl 70 binden fazla gencin yer aldığı 14-18 yaş arası robotik turnuvası FRC (First Robotics Competition) ilk defa sezon dışı bir turnuvayla Türkiye’de düzenlendi. 3 Aralık’ta başlayan turnuvanın ikinci gününde heyecan doruktaydı. Turnuvaya katılan yüzlerce öğrenci, keyifli saatler geçirdi. 28 takımın yarıştığı turnuva, İstanbul Ülker Sports Arena’da düzenlendi. Fikret Yüksel Vakfı’nın desteğiyle gerçekleşen turnuvaya, daha önceden FRC’de yer almış ve Amerika’da Türkiye’yi başarıyla temsil etmiş sekiz takım da katıldı.

Üç gün sürecek turnuvanın ilk gününde takımlar alana yerleşti ve robotların maç yapacağı oyun sahasının kurulumu gerçekleştirildi. Yarışmanın ikinci gününde ise eleme maçları oynandı. Takımlar turnuvanın en büyük ödülü olan “Chairman” için jüriye sunumlarını yaptı. Yarın final maçlarının oynanmasının ardından gerçekleşecek ödül töreni ile turnuva sona erecek. Turnuvanın 2 bini aşkın ziyaretçi tarafından takip edilmesi bekleniyor. 

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim