Öğretmen Diyarı

Liselere Yerleştirme Detayları Belli Oldu

Birinci grupta okullara, ikincisinde okul türüne göre tercih yapılacak. Birinci gruptaki okula yerleşemeyenler, ikamet adreslerine göre en yakın boş kontenjanı bulunan okula alınacak.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önceki akşam eğitim editörleriyle buluştuğu yemekte, eğitimde önümüzdeki dönem yapılacak değişiklikleri açıkladı. Bakan Avcı’nın verdiği bilgilere göre bu yıl, liselere yerleştirme işlemleri tek seferde ve tek bir takvimle yapılacak. Öğrenciler A ve B olmak üzere iki ayrı grupta tercih yapacaklar. A Grubunda, farklı okul türleri arasından, Galatasaray, İstanbul Erkek, Kabataş, Ankara Fen lisesi gibi okul adına göre 15 tercih yapılacak. B Grubunda ise sadece okul türüne göre tercih yapılabilecek. Burada öğrenci hangi okula gitmek istiyorsa, o okul türüne sıralamasında öncelik verecek. Puanına göre bir yere yerleşemeyen öğrenci, B Grubu’ndaki tercihleri arasından ikamet ettikleri adrese en yakın boş kontenjanı olan okula, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak yerleştirilecek. Yerleştirmelerde şu esaslar dikkate alınacak.

· Tüm okul türlerine yerleştirme işlemleri, 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanlarıyla öğrencilerin 8’inci sınıfta girmiş oldukları Bakanlık tarafından merkezi olarak yapılan sınav puanının değerlendirmesi sonucu açıklanacak Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile gerçekleştirilecek.

 

· Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri taban puan uygulaması kaldırılarak “tüm öğrencilerin sahip olacağı” YEP ile tek seferde ve tek bir takvimle yapılacak.

 

· Tercih için giriş yapıldığında adayların karşısına, “Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir Ortaöğretim Kurumuna Yerleştim”, “Özel Öğretim Kurumlarından Birine Kayıt Yaptırdım” veya “Tercih Yapmak İstiyorum” şeklinde üç seçenek çıkacak. İlk iki seçeneği işaretleyen öğrencilerin tercih işlemi tamamlanmış olacak.

· “Tercih Yapmak İstiyorum”, seçeneğini işaretleyen öğrenciler ise, A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapacaklar. A Grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içeren 15 adet tercih alınacak. A Grubu tercihler, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B Grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak.

 

· A Grubu tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrenciler, B Grubu tür önceliğini içeren tercih başvurularına göre ikamet ettikleri adrese en yakın boş kontenjanı olan okula, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak yerleştirilecekler.

 

· Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek.

 

· Nakil müracaatları 25-28 Ağustos 2014’te saat 17.00’ye kadar alınacak. 29 Ağustos’ta saat 19.00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacak. İşlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar sistem üzerinden görülebilecek. Nakil işlemleri benzer biçimde eylül ayı boyunca haftalık periyotlarla devam edecek.

 

Öğretmen liseleri kaldırılacak

 

· Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullar, Anadolu Lisesi statüsüne dönüştürüldü. Bu okulların tümüne YEP ile öğrenci alınacak.

 

· Anadolu lisesine yeni dönüştürülen okullarda şube kontenjanı 34, ihtiyaç olması halinde en fazla 40 olacak.

· Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulları tercih eden öğrenciler önceki yıllarda alan tercihi yapıyorlardı. Ancak 2014 yılı itibariyle öğrenciler okul tercihi yapacaklar. Öğrenci ortak uygulanan 9. sınıfın ardından başarısı, yeteneği ve isteği doğrultusunda 10. sınıfta alanlara yerleştirilecek.

 

· Anadolu Öğretmen Liseleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Anadolu liselerine dönüştürülecek.

 

· Fen liselerinde 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı zorunlu hale getirilecek.

 

İlk yüzde 5’e girene burs

 

· Özel okulların burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirme işlemleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında yapılacak.

 

· Özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre ilk yüzde 5’lik dilim içerisinden seçecekler. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye geneli yüzde 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il çapındaki yüzde 5’lik dilimden doldurabilecekler.

 

· Burslar, başarısızlık, sınıf tekrarı gibi hiçbir ek şart ve yükümlülük aramadan eğitim-öğretim boyunca devam edecek.   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol