Öğretmen Diyarı

LİSELERDE PROFESÖRLER GÖREV YAPACAK
 Hükümet, hazırladığı reform paketinde, eğitimle ilgili önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Profesörler; bilim, sanat, spor liseleri gibi özellikli okullarda müdür olarak görevlendirilebilecek. Ancak okul müdürü olacak profesörlerin kadroları üniversitelerinde kalacak. Profesörlere, okul müdürlüğünden dolayı ekstra bir ücret ödenmeyecek. Reform paketi en kısa sürede TBMM'ye gönderildikten sonra yasallaşacak.

SINAVLARA DA MÜFREDAT AYARI

Dershanelerin tamamen kapatılması eğitim sistemine birçok olumlu yenilik getirilmesini sağladı. Bunlardan en önemlisi üniversite sınav sorularının yapısıyla ilgili olacak. Üniversiteye giriş sınavları lise müfredatına daha uygun hale getirilecek. Sınav soruları dershane perspektifinden çıkarılarak öğrencilerin tüm lise hayatı boyunca konu kazanımlarını ölçebilecek nitelikte hazırlanacak. Bunun için ÖSYM'nin soru hazırlama kurullarında lise öğretmenleri de yer alacak. Öğretmenler, sınav sorularının lise müfredatının kazanımlarına uygunluğunu kontrol edecek.

DERSİNİ DİNLE YETER

Yapılan işbirliğiyle üniversiteye hazırlanan öğrencilerin dershane, özel kurs ve ek ders gibi ihtiyaçlarına tamamen son verilmesi hedefleniyor. Liseye giriş sınav sistemi TEOG'da olduğu gibi öğrencilerin sadece dersi dinleyerek, ödevlerini düzenli yaparak üniversiteye hazırlanabilmesi amaçlanıyor.

BİLİM ÖDÜLLERİNE EK PUAN

TÜBİTAK'ın düzenlediği bilim ve matematik olimpiyatlarına katılıp Türkiye'yi uluslararası arenada temsil etme hakkı kazanan öğrencilere, liseye geçişte ek puan verilecek. Sanat ve sporda başarı kazanan öğrenciler ise bu yıl teşvik dışı kaldı. Olimpiyatlarda birinci olarak altın madalya alan öğrencinin Yıl Sonu Başarı Puanı'na (YBP), YBP'nin yüzde 10'u kadar ek puan ilave edilecek. Olimpiyatlarda ikinci olanların YBP'sine yüzde 9, üçüncü olanın YBP'sine yüzde 8, dereceye girmeyen ama uluslararası olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden öğrencilere de yüzde 7'lik ilaveler yapılacak. Hem bilim hem de matematik olimpiyatında başarılı olan öğrencinin iki derecesinden yüksek olanının tamamı, diğerinin de yarısı YBP'sine eklenecek. Ek puan hakkından derece ve katılım belgelerini ibraz eden öğrenciler yararlanabilecek. Öğrenciler TEOG sınavları tamamlandıktan sonra puan hesaplamaları öncesi ilgili mercilere belgeleriyle başvuracak.


Anahtar Kelimeler:
LiseProfösör

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim