Öğretmen Diyarı

LİSELERDE MÜFREDAT DEĞİŞİYOR

YAŞAR ÖZAY / POSTA EĞİTİM UZMANI


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselerde okutulan ‘Türk Edebiyatı’ ile ‘Dil ve Anlatım’ derslerini ‘Türk Dili ve Edebiyatı’ adı altında birleştirdi. Birleştirilen iki derste yer alan konuların tamamı ‘Türk Dili ve Edebiyatı’ dersinde de okutulacak. Ayrıca ders programına, ‘senaryo, e-posta, günlük, blog, hazırlıklı konuşma, dinleme, açık oturum, panel, senaryo yazma, kısa film, şiir okuma’ gibi konular da eklendi. 9. sınıflardan itibaren haftada 5 saat okutulacak dersin uygulamasına 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren başlanacak.


DERS YÜKÜ AZALACAK

İki dersin birleştirilmesini değerlendiren Terakki Vakfı Okulları Genel Müdürü Mehmet Güneş, “Dil bilgisi artık biliniyor kabul edilip metin üzerinden konular ele alınacak; anlatım, anlatıcı, dilin temel özellikleri, metin analizi daha etkili ele alınmış olacaktır. Atılan, ayıklanan bir konu yok. Çünkü zaten her şey birbirine bağlı” diye konuştu.


İki derste de başarılı olanın işi kolay


Konuların sınıf düzeylerine göre yerlerinin farklılaştırıldığını belirten Güneş, “Örneğin nesir türleri 11. sınıftan 9. sınıfa gelmiş, cumhuriyet dönemi tüm sınıflara paylaştırılmış gibi” dedi. Yeni uygulamanın öğrencinin ve öğretmenin ders ve sınav yükünü azaltacağını kaydeden Güneş, iki derste de başarılı olmayan öğretmenlerin derse uyum sağlamakta zorlanabileceğini söyledi.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol