Öğretmen Diyarı

Liselerde kontenjan arttrılıyor

MEB Ortaöğretim Gene Müdürlüğü'nünOkul Kontenjanları ile ilgili yazısı illere gönderildi. Yazıya göre, Lise kontenjanlarının azami şekilde kontenjan alacak şekilde düzenlenmesi emri verildi.

Temel eğitimden ortaöğretime geçiş uygulamasının tüm okullar için merkezi yerleştirmeyi esas kılması ve resmî ortaöğretim kurumlarının Anadolu statüsüne dönüştürülmesi nedeniyle mevcut okul ve dersliklerinin kapasitelerinin en üst seviyede öğrenci yerleştirilecek şekilde planlaması gerekmektedir.

Tercih ve yerleştirme işlemlerinde dikkate alınmak üzere; okullarımız tarafından yapılacak kontenjan girişleri, ilçe ve il millî eğitim müdürlükleri tarafından yapılacak kontenjan kontrol ve onayları ile ilgili genel müdürlüklerin kontenjan kontrol, onay ve okul adres bilgileri ile ilgili işlemlerin yapılış süreçleri ve tarihleri ilgi yazı ile duyurulmuştur.

Bu bağlamda, ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamında olması nedeniyle Genel Müdürlüğümüze bağlı okulların kontenjan sayılarının belirlenmesinde ilgili mevzuat doğrultusunda, okulların fiziki şartları ve derslik sayısı dikkate alınarak kontenjanlarının belirlenmesinde maksimum düzeyde öğrenci alımını teminen il maarif müfettişlerinin gözetiminde, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince kamu kaynağının ve kapasitenin azami olarak kullanımının sağlanması büyük önem arz etmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

                                                    Ercan TURK 

                                                       Bakan a. 

                                                     Genel Müdür

Kaynak:memurlarnet.biz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol