Öğretmen Diyarı

LİSELERDE İŞLER NASIL GİDİYOR?

Liselerin önemli bir kısmına etkileşimli tahta konuldu, birçok derste başarıya ulaşan bu sistemle bazı derslerde de film seyretmenin ötesine geçilemedi.


Az sayıda okulda öğrencilere tabletler dağıtıldı, öğretmenlerin birçoğu bu tabletlerin derslerinde kullanılmasını yasakladı. Öğrenciler basit bir şekilde şifrelerini kırdıkları tabletlerle oyun oynamaya devam ediyorlar. 


Hafta sonu kurslarına katılan öğrenci sayıları hafta be hafta azaldı, öğretmenlere yapılması öngörülen zam lafta kaldı, neredeyse yıl bitecek.


Bu yıl yapılması planlanan tablet dağıtımı bir türlü gerçekleşmedi, ne pahasına olursa olsun seçim öncesi bu tabletlerin dağıtılması için yoğun çaba gösteriliyor, derslere faydası olmasa da öğrenciler yaz boyu bol bol oyun oynama fırsatını yakalayacaklar gibi görünüyor.


Liselerde özellikle 10. Sınıf ve 11. Sınıflar arasında yoğun bir ‘temel lise’ talebi göze çarpıyor. Temel liselere dönüşecek olan dershaneler özellikle akademik başarısı yüksek çocukları kendilerine çekiyorlar ve devlet liseleri kan kaybetmeye devam ediyor.


12. sınıfların durumu daha da içler acısı! Neredeyse sene başından beri 12. Sınıflarda ders işlenmiyor, öğretmenler derslerde öğrencileri boş bırakıyorlar ve öğrenciler kendi kendilerine test çözüyorlar.


Öğretmenlerin derste ne yaptıklarını ve ne dersi işlediklerini denetleyen mekanizmalar kaldırıldı, müfettişler maarifle ilgilenemez oldular ve sadece inceleme-soruşturma yapıyorlar.


İmam Hatip liselerinde hem de kızlar arasında kavgalar çıkıyor ve veliler birbirlerini yaralıyor. Güneydoğu bölgesinde liselere polis girmek isteyince taşlanıyor ve tomalar okula tazyikli su sıkıyor, öğrenciler yaralanıp hastanelere taşınıyor.


İşte güzel ülkemin lise manzarası budur!


Müstakim KORKMAZ

kaynak: personelmebhaber.net


Anahtar Kelimeler:
liselerde işler gidiyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol