Öğretmen Diyarı

Liselerde Başörtü İle Öğrenciler Derse Girebilmelidir

İlkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören kız öğrencilerin sadece seçmeli Kuran-ı Kerim derslerinde başlarını örtmeleri serbest, diğer zamanlarda okulda başörtüsü konusunda yasakçı uygulamaalr devam ediyor. İmam Hatip Ortaokulları ile İmam Hatip Lisesi öğrencileri dışında, okula başörtülü gelen kız öğrencilerin başörtüleri idareciler tarafından açtırılıyor. Veliler ve öğrenciler bu konuda da bir an önce hükümetin kafa karışıklığını giderecek bir düzenleme yapmasını bekliyor. 

 

Milli Eğitim Bakanlığının 18 yaşına gelmiş ve reşit sayılan bir öğrenciye sen okulda başı kapalı olarak derse giremezsin tutumu asla tasvip edilemez. 

 

İmam Hatip okullarımızda başörtüsü serbestliği uygulaması ortaöğretim kurumları içinde yeni bir yönetmelik düzenlemesiyle hayata geçirilmelidir. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretime geçtiği dönemde başını kapatmak isteyen öğrencilerimize, başı kapalı öğrencileri sadece imamhatip liselerine kabul edebiliriz anlayışından kurtulması ggerekiyor. 

 

Anadolu Liselerimiz ve Fen Liselerimiz başta olmak üzere imam hatip liseleri dışında farklı okullara gitmek isteyen başörtülü öğrencilerimizin önü kesilmemelidir. 

 

Ortaöğretime geçiş sınavında 500 tam puan alan ve Ankara Fen Lisesinde okumak isteyen başörtülü bir öğrencimize , efendim sizi bu liseye başörtünüzle alamayız siz ancak 350 puanlık yer olan imam hatip lisemizde okuyabilirsiniz dayatmasının 2014 - 2015 eğitim öğretim yılından itibaren son bulması gerekiyor. 

 

Başörtülü milli eğitim müdürü atayarak tarihe geçen Nabi AVCI Bey'in , başörtülü kızlarımızın liselerde okuyamama sorununu da ortadan kaldırması gerekir.

 

Bakanlığın bu konuda ciddi bir çalışma yapması , sivil toplum örgütlerininde sürece destek vererek bu konuda acil olarak bir yönetmelik düzenlemesi için ısrarcı olması ve konunun takipçisi olması gerekiyor. 

 

Umarız Bakanlık yeni dönemde kanayan yaraya bir çare bulur.

 

ABDULLAH HAKEM / KAMUDANHABER.COM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol