Öğretmen Diyarı

Liseler İsyanda!

Kelimenin tek anlamı ile liseler isyanda!Öğretmenler yeni sistemi eleştiriyorlardı ancak uygulama noktasına gelindiğinde artık seslerini yükselterek adeta isyan ediyorlar.Bu sesleri duyan bir sendika ise henüz yok!Yeni sistemle gelen en büyük tehlike ise her öğrencinin okyacakmış gibi okullara zorunlu olarak yönlendirilmesi.

 

İlköğretimdeki öğretmenler ilköğretim sisteminin ne kadar berbat bir yapıda olduğunu dile getiriyorlardı.Ancak bunu dinleyenler olmadı!Liselere gelen bu nesil öğrencilerin açtıkları tahribat ise daha fazla olacak!

 

Peki yeni sistem de öğretmenlerin en muzdarip olduğu konu ne?

 

Müfredattan dertliler ancak sınıf ve der geçme bölümleri en çok konuşulan konu:

 

Yazılı yapılan bir sınıfın başarı ortalaması %50 (yönetmelik diliyle çoğunluğu) başarılı olmaz ise öğretmenler aynı sınavı tekrar etmek zorunda!Bu da 3 yazılı yapılan bir ders için neredeyse 6 yazılı anlamına geliyor.Sınav yapılan derslerin kaynamasını geçtik öğretmenler bu yazılıları okumak ve sonucun değişmemesinden bahsediyorlar.

 

 

Gelelim asıl evlere şenlik kısma:

 

Öğrencinin 7 tane zayıfı olsun.Bu öğrenci tüm derslerin ağırlıklı ortalaması 50 olduğunda bu 7 zayıfı silinerek üst sınıfa geçebiliyor.Ben 7 dedim siz bunu 10 da alabilirsiniz.Dersin ortalaması ile ders saatinin çarpımlarının toplanmasıdır.Bu toplamı ders saatine bölündüğünde 50 olursa zayıf sayısının önemi yok!

 

Bu durumda sayısal ağırlıklı dersleri alan bir öğrenci Matematik dersinin ne kadar zayıf olursa olsun ınıfı geçme ve bu zayıf dersinin silinmesi söz konusu.Peki bu durum sık karşılaşan bir durum mu?Evet!Pek çok öğrenci bu şekilde hiçbir şey öğrenmeden sınıfı geçiyor.

 

MEB Eylül ayında çıkardığı yönetmelik ile bunun tek müsebbibidir.Adeta liseleri öğrenci lokaline çevirecek bu sistemin acilen yeniden değerlendirilmesi gerekir.

 

İlköğretim konusuna girmeye gerek yok!Onların durumu içler acısı!

 

Ahmet BOZOK

 

memurlar7.com

Anahtar Kelimeler:
liseler isyanda

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim