Öğretmen Diyarı

Lise Yerleştirmelerinde Neler Değişti?

Milli Eğitim Bakanlığı-

MEB, TEOG puanı

na görelise yerleştirmelerine ilişkin yeni düzenleme yaptı.

 

MEB tarafından hazırlanan yeni

TEOG e-kılavuzu

na göre 25 okulluk tek tercih listesi olacak. Özel okul isteyenin devlette tercih hakkı olmayacak. Tercih yapmayan açık liseye yerleştirilecek. Özel okul kayıtları 24 Haziran-10 Temmuz, devlet lisesi tercihleri 6-16 Temmuz’da

 

MEB Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde (TEOG) yaşanan sorunları çözmek için yeni yerleştirme sisteminin kurallarını belirledi. 2015- 2016 eğitim-öğretim yılında uygulanmak üzere hazırlanan“Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu” taslağı, görüş alınmak üzere bakanlık sitesine de konuldu. Taslak kılavuza göre bu yıl uygulanacak yerleştirme sisteminin ayrıntıları:

TEOG'DA TEK LİSTE 25 TERCİH: Tek listede okul türü ve il sınırlaması olmadan 25 okul tercih edilecek.

TEOG'DA TERCİH YAPAMAYACAKLAR: Tercihler internet üzerinden yapılacak. Tercih işlemleri ekranında, “Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım” ve “Tercih yapmak istiyorum” seçenekleri sunulacak. Tercih yapacak adaylara, 25 okul tercihini gösteren ekran açılacak.“Özel okula kayıt yaptırdım” şıkkını işaretleyene tercih ekranı açılmayacak.

TEOG TERCİH YAPMAYAN AÇIK LİSEYE: İki tercihi de kullanmayanlar sistem tarafından otomatik olarak açık liselere kayıt edilecek.

TERCİHLER 6-16 TEMMUZ: Tercih işlemleri 6-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 14 Ağustos’ta açıklanacak. 17-21 Ağustos 2015’te İl veya İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları’nca tercih başvuruları alınacak.

TEOG'DA AÇIKTA KALANI KOMİSYON YERLEŞTİRECEK: Yerleşemeyenler Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu’nca boş kalan kontenjanlar için il veya ilçe sınırları içerisinde 5 tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre merkezi yerleştirme sistemi ile yerleştirilecek.

TEOG'DA KAYITLAR OTOMATİK: Nakilerde kesin kayıtlar 24 Ağustos’ta ilan edilecek. Kayıtlar otomatik olarak yapılacak.

TEOG'DA YEDEK YERLEŞTİRME YOK: Yerleştirme işlemleri bir kez olacak, yedek yerleştirme yapılmayacak.

PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ ESAS: Yerleştirme işlemleri YEP üstünlüğü, tercih önceliği ve kontenjana göre olacak.

GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSELERİ: Güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirmeler, tercihler doğrultusunda merkezi yapılacak. Öğrenciler yine yetenek sınavlarına girecek.

YEP’E GÖRE ÖZEL: YEP’e göre öğrenci alan özel okullara 2015-2016 öğretim yılı için okul türlerine yerleştirme işlemleri yapılacak ve yerleştirme sonuçları aynı öğretim yılı için geçerli olacak.

ÖZEL OKULA 17 GÜN SÜRE: Sınavla öğrenci alacak özel okullar, 24 Haziran -10 Temmuz tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapacak. Okul değiştirmek isteyen nakil döneminde devlete geçebilecek.

BURSLU ÖĞRENCİ: Özel okullar için yüzde 100 burslu okutacakları öğrencilerin yerleştirilmesi, bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre yüzde 5’lik dilimden yapılacak.

İSTEYENE SMS: Öğrencilerin yerleştirme sonuçları bakanlık sitesinde açıklanacak. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere sonuçlar mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile bildirilecek.

EŞİTLİK HALİNDE YAŞ: Yerleştirmelerde YEP’lerin eşit olması halinde 8’inci sınıf Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP), bunun da eşit olması halinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflarda Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı yine eşitlik bozulmaz ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olana öncelik verilecek.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ: Engelli öğrenciler açık liselere gönderilmeyecek. Yerleştirilmeleri yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile sağlanacak. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin puanları, yerleştirildikleri okulların puanlarını hiçbir şekilde etkilemeyecek.

NEDEN TERCİH YAPMADIN?: Okul müdürleri tercih yapmayan öğrencilerin nedenini e-okul sistemine işleyecek.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol