Öğretmen Diyarı

Lise tercihinde 2 model..

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla öğrenci alan okullarda her yıl oluşan ve tartışmalara neden olan kontenjan açıkları sorununu çözmek için lise yerleştirme sisteminde değişikliğe gitme kararı aldı. Masada 2 formül var. Bunlardan biri 25 artı 1, diğeri ise eve en yakın 3 okul seçeneği. Yeni sistem bu yıl yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavlarının (TEOG) hemen ardından uygulamaya geçirilecek. 

 

BOŞ KONTENJAN KALMAYACAK 

Öncelikle her iki formül üzerinde detaylı çalışma yapmak için bünyesinde bir kurul oluşturuldu. Yeni sistem ile öğrenciler ilk tercihlerini yaptıktan sonra kesin yerleştirme yapılacak.Yani kontenjan sorunundan dolayı ikinci ya da üçüncü kez tercih yapmasına gerek kalmayacak. Liselerde boş kontenjan kalmayacak şekilde öğrencilerin yerleştirilmesi de sağlanmış olacak. Peki yeni yerleştirme sistemi nasıl olacak? Mevcut durumda masada 2 seçenek var: 

1-25 +1 FORMÜLÜ: Adaylar puanlarının yettiği ve okumak istediği 25 Anadolu lisesini tercih listesine yazacak. 26'ıncı tercih ise boş bırakılacak. Eğer öğrenci 25 tercihinden birine yerleşemezse, bakanlık öğrencinin puanına göre uygun okul seçimi yapacak. Öğrenci hiçbir Anadolu lisesine yerleştirilmez ise, alternatifi meslek lisesi, imam hatip lisesi,sağlık lisesi, kız meslek lisesi ve çok programlı liseler olacak. 

2-EVE YAKIN 3 OKUL TERCİHİ: Bu sistem ile öğrencilerin, son 3 tercihine evine en yakın okulu yazması ve sınavla öğrenci alan okullara yerleşemezse, taban puanlarına göre bu okullardan birine yerleştirilmesi planlanıyor. Örneğin 15 tercih hakkı verilmesi durumunda, öğrenci ilk 12 tercihine sınavla girmek istediği, son 3 tercihine de evine en yakın liseleri yazacak. Eğer ilk 12 tercihinden birine yerleşemezse evine en yakın olan meslek lisesi, imam hatip ya da çok programlı Anadolu liselerinden birine yerleşecek. 

 

'KENDİ SINAVLARIMIZI YAPMAK ZORUNDA KALIRIZ'

Özel Okullar Birliği Genel Başkanı Cem Gülan, özel okullarla, devlet okullarının aynı tercih listesinde olmasını eleştirerek bunun yasal olmadığını savundu. Gülan, "Tercih önceliği devlet okulundan yana olacak. Özel okulların da kendi sınavlarını yapması kaçınılmaz olabilir. Özel okulların 'ortak listede jest olarak sadece belli bir taban puanın üzerinde burslu öğrenci alması fikri' sisteme dahil olan okullarca gözden geçirilebilir" dedi. 

 

AYRINTILAR HAZİRANDA

Eğitim uzmanları, bu yıl MEB'in kontenjan açığına son vermek için üniversite modeline benzer bir kayıt modelini getireceğini ileri sürüyor. Model, ortak tercih ve merkezi yerleştirme uygulaması, sınavla öğrenci alan Anadolu ve Fen liseleri gibi devlet okulları ile yabancı ve Türk kolejlerinin aynı listede yer almasını içeriyor. Bu düzenlemeye devlet okulları olumlu bakıyor, özel okullar ise karşı çıkıyor. Bakanlığın farklı formüller üzerine çalışması ise sürüyor. Haziran'da kesinleşecek sistemle ilgili ayrıntılar kılavuzda açıklanacak. 

 

Yaşar Özay/Sabah

 

Anahtar Kelimeler:
Lise Tercihinde 2 Model..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol