Öğretmen Diyarı

Lise Tercihi İçin YEP Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Eğitimciler bu puanların aslında öğrencilerin matematik, Türkçe, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji ile yabancı dil derslerinden 100 üzerinden aldığı puanlar olduğunun altını çizerek, devlet okullarına başvurmak için 24 Haziran'da açıklanacak YEP sonuçlarının beklenmesini istediler.

Sınavla öğrenci alan özel okulların kayıtları 24 Haziran-5 Temmuz arasında yapılacak. Bu tarihler arasında özel okullara kayıt yaptıranlar, 6-16 Temmuz'daki merkezi yerleştirme sistemine giremezler. Bu nedenle merkezi yerleştirme sistemine girmeyi düşünüyorsanız, özel okullara kayıt yaptıramazsınız. Özel okulların kayıt takvimini dikkate alarak puanınızın yettiği okula ön kaydınızı yapabilirsiniz. Ancak kesin kayıt günü daha çok istediğiniz özel okulda açık kontenjan varsa kaydınızı yaptırmadan bir sonraki kayıt dönemini bekleyebilirsiniz.

MEB, öğrencilerin liselere girişte kullanacağı YEP'i 24 Haziran'da ilan edecek.

Özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz'da tamamlanacak. Güzel sanatlar ve spor lisesi kayıtları 10 Temmuz'da yapılacak. Liselere yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz'da tercihler alınacak. Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos'ta ilan edilecek.

Üç dönemde nakil

Nakil tercih başvuruları, üç dönemde gerçekleşecek. İlk nakil başvurusu 17-21 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos'ta açıklanacak. İkinci dönem başvuruları 24-28 Ağustos'ta alınacak, sonuçlar 31 Ağustos'ta duyurulacak. Üçüncü dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül'de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül'de açıklanacak. İl veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül'de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül'de ilan edilecek. Açık ortaöğretime yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül'de nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül'de nakil yerleştirmesi yapılabilecek.

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim