Öğretmen Diyarı

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN ROBOTU AMERİKA’YA GİTTİ

Bugüne kadar önemli ödüller kazanan Beylikdüzü Yaşar Acar Fen Lisesi öğrencilerden uluslararası bir başarı örneği daha geldi. 13 kişiden oluşan öğrenci grubu Team 5773, gecesini gündüzüne katarak 1 ayda geri dönüşüm için yük taşıyan bir robot üretti.  Amerika’da FIRST Vakfı tarafından 14-18 yaş arası lise öğrencilerine yönelik hazırlanan “First Robotics Comptetition” yarışmasına katılan gençler, 2 hafta önce tamamladıkları robotu Amerika’ya gönderdi. Bu hafta içinde ise öğrenciler, New York’a uçarak projelerini yarışmada tanıtacak.


Yaşar Acar Fen Lisesi’ni ziyaret eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, proje odasında gençlerle bir araya geldi. Öğrencilerin yaptığı çalışmayı, takım kaptanı Oytun Çağıl Koltuk’tan dinleyen İmamoğlu, robotun hazırlık aşamalarını gösteren videoyu izledi. Amerika’da düzenlenen bir yarışmaya katılmanın dahi büyük bir başarı olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Sizlerle gurur duydum. Tüm emeğinizi kutluyorum. Her zaman destekçinizim” dedi. İmamoğlu, okul müdürü ve öğretmenleri de tebrik ederek öğrencilerin güzel haberlerini beklediğini ifade etti.


First Vakfı Hakkında…


1989 yılında Dean Kamen tarafından kurulan Firt Vakfı, lise öğrencilerini mühendislik ve robotik gibi bölümlerle daha erken yaşta tanıştırmak, üniversitelerini ve mesleklerini daha erken yaşta ve daha fazla bilgi birikimiyle seçip o yönde çalışmalarını sürdürmek için gençlere yol gösterme amacını taşıyor. Bu amaçla kendi içerisinde çeşitli yarışmalar düzenleyerek gençlere “Duyarlı Profesyonellik” ile birlikte mekanik elektronik gibi bilgileri aşılıyor. Bu niyetle vakıf çeşitli dallarda yarışmalar düzenliyor.

 

personelmebhaber.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol