Öğretmen Diyarı

Lise KPSS adayı yanlışlıkla lisans için ücret yatırırsa...

Şuan sadece lisans başvuruları var

 

Lisans mezunları için KPSS temmuzda yapılacak ve bu sınavın başvuruları 5 Mayıs'ta başlamış olup, 14 Mayıs gecesi 23.59'da sona erecek.

 

Lisansa başvuranlar lise ve önlisansa başvuramaz

 

Kılavuzda da açıkça yazdığı üzere bir kişi aynı yıl içinde sadece tek düzeyden sınava girebilir. Yan, şuan devam eden lisans KPSS'ye başvuranlar daha sonra 2014 KPSS için lise veya önlisans düzeyinde başvuramazlar. ÖSYM sistemi bu durumu engeller.

 

Bu hafta lisans için para yatıran liseliler bile var

 

Birkaç adayımızdan aynı konuda mesaj gelince konuyu habere taşıma gereği duyduk. Aldığımız haberlere göre aslında Eylül'deki lise veya önlisans düzeyindeki KPSSye girecek olan birkaç aday yanlışlıkla bu hafta lisans KPSS için sınav ücreti yatırmış. Haliyle de yatırdıktan sonra tereddüde düşerek araştırdıklarında şuanki başvuruların kendileri için olmadığını öğrenmişler.

 

Sınava başvuru yapmadıkça lise-önlisans başvuru hakkı düşmez

 

Sınav ücreti yatırmak başvuru yapıldığı anlamına gelmez. Yani bu adaylarımız Temmuz'da yine para yatırarak lise-önlisans KPSS'ye başvurabilirler. Ancak gerçekten ücret yatırmak kendi sınavları açısından engel oluştursaydı ne olacaktı? İşte bu sorunun cevabı mağduriyet olacaktı. Ve her zaman söylediğimiz gibi hesapsız kasabın yaptığı iş genel olarak olumsuz sonuçlanır.

 

Lise ve önlisans adayları bilinçsizce hareket etmemeli

 

Lise ve önlisans mezunları, KPSS konusunda genel olarak bilinçsizce ve ezbere hareket etmektedir. Bunun sonucunda da mağduriyetler oluşmaktadır. Bu sınav 2 yılda bir yapıldığı için de olayın önemi daha da derinleşmektedir.

 

Muhtardan bile akıl alan var

 

Genel olarak yanlış yönlendirme ile hareket ederek mağdur olan adaylarla konuştuğumuzda gerçekten çok alakasız ve konudan uzak kişilerden akıl aldıklarını görüyoruz. Akademisyen, dershane rehberlikçisi, okuldaki öğretmenler, komşunun oğlu ve hatta muhtardan bile akıl alanlar var.

 

Madem ki hasta olunca manava gitmiyorsak, acıkınca da muhtara veya akademisyene gitmiyorsak o zaman KPSS konusunda da memurlar.net haricindeki kişilere danışılmamalıdır. Adayların işlem ve girişimde bulunmadan önce sitemizden yardım almalarını önemle vurgulamak istiyoruz.

 

Kutay Seymen ARIKAN

Kutay@memurlar.net

 

Kaynak: "www.memurlar.net" 

 

\"Memurlar.Net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim